ՀՀ քննչական կոմիտեի Երեւանի քննչական վարչությունում 2016 թվականի հուլիսի 20-ին ոստիկանությունից նյութեր են ստացվել՝ ոստիկանության տարբեր ծառայողներին պատճառված մարմնական վնասվածքների վերաբերյալ։
ՀՀ Քննչական կոմիտեից NEWS.am-ին հայտնում են, որ նախապատրաստված նյութերի ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ 2016 հուլիսի 19-ին՝ ժամը 20-ի սահմաններում, Երեւան քաղաքի Մ.Խորենացի փողոցին հարող Գլինկայի եւ Որմնադիրների փողոցների հատման վայրում (Սարի թաղ) մի խումբ անձինք բռնություն են գործադրել իրենց ծառայողական պարտականությունները կատարող ոստիկանության ծառայողների նկատմամբ՝ քարեր եւ այլ կոշտ առարկաներ նետելով նրանց ուղղությամբ։ Կիրառված բռնությունների հետեւանքով տարբեր մարմնական վնասվածքներով բուժօգնության է տեղափոխվել ոստիկանության 6 աշխատակից։
Նկատի ունենալով, որ նյութերն առերեւույթ պարունակում են ՀՀ քրեական օրենսգրքի 316-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված հանցագործության հատկանիշներ, այն է՝ իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ առողջության համար վտանգավոր բռնությունը՝ կապված նրանց կողմից իրենց ծառայողական պարտականությունները կատարելու հետ, Երեւանի քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ։ Կազմվել է քննչական-օպերատիվ խումբ։
Ոստիկանության 6 ծառայողներ ճանաչվել են որպես տուժող եւ հարցաքննվել։ Քրեական գործի նախաքննության ընթացքում ներբեռնվել եւ ուսումնասիրվել են դեպքի վերաբերյալ համացանցում առկա տեսագրությունները եւ հանձնարարություն է տրվել ոստիկանության համապատասխան ստորաբաժանումներին միջոցներ ձեռնարկել՝ ոստիկանության աշխատակիցներին մարմնական վնասվածքներ պատճառած, տեսանյութերում պատկերված անձանց ինքնությունը պարզելու, հայտնաբերելու եւ վարույթն իրականացնող մարմնին ներկայացնելու ուղղությամբ։
Ձեռնարկվում են անհետաձգելի քննչական գործողություններ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքների բազմակողմանի, օբյեկտիվ եւ լրիվ հետազոտումն ապահովելու ուղղությամբ։
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտնել էր, որ նախօրեին բախում է տեղի ունեցել ոստիկանների ու քաղաքացիների միջեւ: Ոստիկանների փոխանցմամբ, Սարի թաղի կողմից քաղաքացիներ են եկել, փորձել են մուտք գործել պահպանվող տարածք։ Նրանք նաեւ քարեր եւ տարբեր առարկաներ են նետել ոստիկանների ուղղությամբ, երեք ոստիկան վիրավորվել: Դեպքի վայր են մեկնել ՀՀ ոստիկանապետի տեղակալներ Սամվել Հովհաննիսյանը եւ Լեւոն Երանոսյանը, ինչպես նաեւ Երեւանի ոստիկանապետ Աշոտ Կարապետյանը: Նրանք հայտնել են, որ բախման հետեւանքով քաղաքացիներ չեն տուժել։

В Следственный комитет Армении 20 июля поступили из Полиции материалы в связи с нанесенными ряду полицейских телесными повреждениями.
Как сообщили Новости Армении - NEWS.am в пресс-службе СК, в ходе изучения материалов выяснилось, что около 20 часов 19 июля на перекрестке прилегающих к улице Хоренаци улиц Глинки и Вормнаворнери (Сари тах) группа лиц применила насилие к выполняющим свои служебные обязанности полицейским, швыряя в них камни и различные предметы. В результате 6 полицейских были доставлены в больницу.
Возбуждено уголовное дело по ч.2 статьи 316 (применение насилие к представителю власти). Создана оперативно-следственная группа.
6 полицейских признаны потерпевшими и допрошены. Изучены видеоматериалы, размещенные в Интернете, дано распоряжение выяснить личности запечатленных в кадрах лиц, выявить их местонахождение и передать следственному органу.
Ранее сообщалось о том, что в Ереване произошла стычка между полицейскими и участниками акции в поддержку захвативших полк ППС. Напомним, что утром 17 июня группа вооруженных лиц штурмом захватила полк патрульно-постовой службы полиции и взяла в заложники ограниченное число сотрудников полиции. Один полицейский, заместитель командира того же полка Артур Ваноян погиб. Ранены еще четверо полицейских - полковник полиции Арам Ованнисян, подполковник Грач Хостегян, младший офицер полиции Гагик Мкртчян, оператор Роберт Айрапетян, а также один из участников штурма полка ППС – Татул Тамразян. Состояние последнего оценивается как тяжелое, он в реанимации. В настоящее время в заложниках вооруженный группы остаются 4 полицейских.