ՌԴ ՊՆ–ն չի հաստատել լրատվամիջոցներում հայտնված այն տեղեկությունը, թե Ադրբեջանի իշխանություններն արգելել են ռազմատրանսպորտային օդանավի թռիչքը Հայաստան։
Newsru կայքը, հղում կատարելով GalandecZP բլոգերին, հայտնել էր, թե Իլ–76 օդանավը «սիրիական» ուղղությամբ մեկնում էր դեպի Հայաստան։ «Մինչեւ Երեւան հասնել չեք կարող։ Ադրբեջանը թույլ չի տալիս։ Թռիչքն արգելված է»,– նշել էր դիսպետչերը։ Օդանավի անձնակազմը ելքի օդանավակայան վերադառնալու հրաման էր ստացել։
Սակայն ՌԴ ՊՆ–ում NEWS.am–ի աղբյուրը չի հաստատել այդ լուրը։ «Նման տեղեկություն չկա։ Ավելին՝ «սիրիական» ուղղությունը չի ներառում Հայաստանը։ «Էրեբունի» ավիաբազա են ժամանում ավիաբազայի կենսունակության եւ 102–րդ ռազմաբազայի հետ անմիջական կապ ունեցող օդանավերը»,– նշեց աղբյուրը։

В Министерстве обороны РФ не подтвердили сообщение СМИ о запрете властей Азербайджана на пролет военно-транспортного самолета в Армению.
Как утверждает «Ньюс.ру»  со ссылкой на блогера GalandecZP, Ил-76 летел по «сирийскому» направлению в Армению. «До Еревана долететь не можете. Не пускает Азербайджан. Пролет запрещен», - отмечает диспетчер. Затем экипаж самолета получает команду возвращаться в аэропорт назначения.
Однако источник Новости Армении – NEWS.am в МО РФ не подтвердил данное сообщение. «Подобной информации нет. Более того, «сирийское» направление не включает Армению. На аэродром «Эребуни» прибывают самолеты, непосредственно связанные с жизнеобеспечением авиабазы и 102-й российской базы», - отметил источник.