Գերմանիայի կառավարությունը չի կարող հետեւել պաշտպանական բյուջեն կտրուկ ավելացնելու՝ ԱՄՆ-ի կոչին: DW-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Գերմանիայի ԱԳ նախարար Զիգմար Գաբրիելը:
Մյունխենում անցկացվող անվտանգության հարցերին նվիրված համաժողովի ժամանակ Գաբրիելը զգուշացրել է, որ Վաշինգտոնում իշխանության փոփոխությունից հետո ՆԱՏՕ-ի երկրները չպետք է տրվեն սպառազինությունների մրցավազքի «գայթակղությանը», եւ հավելել, որ սպառազինության ծախսերի ավելացումն աշխարհն ավելի անվտանգ չի դարձնի:
ԱԳ նախարարը նաեւ նշել է, որ հասկանում է Վաշինգտոնի ակնկալիքները, որ եվրոպացիները պետք է ավելի ակտիվ լինեն: Բայց, ըստ նրա, ճակատագրական սխալ կլիներ Եվրոպայից ակտիվություն ակնկալել, եթե առանձին պետությունների բաժանվելու վտանգ կա:

The government of Germany will not follow the U.S. calls for sharp increase in the defense budget, Germany FM Zigmar Gabriel announced, reports DW.
During the Munich conference, Gabriel warned that NATO countries should not follow new U.S. Administration’s “temptation of arms race” and added that the increase in military spending will not make the world more secure.
Germany FM also said, that he understands the expectations of Washington that urged Europeans to be more active. However, according to him, one should not expect Europe’s activity, if there is a risk of EU collapse.