Թուրքիայի իշխող «Արդարություն եւ զարգացում» (AKP) կուսակցության պատգամավոր Մեհմեդ Էրդողանը հայտարարել է, թե Թուրքիայում 2016-ի հուլիսի 15-ի հեղաշրջման փորձը եթե հաջող ստացվեր, Թուրքիայի տարածքում 4  պետություն էր ստեղծվելու։
Թուրքական Olaymedya կայքի փոխանցմամբ՝ իշխող կուսակցության պատգամավոր Մեհմեդ Էրդողանը, խոսելով տեղի ունեցած հեղաշրջման փորձի մասին, նշել է, թե ինքը տեսել է քարտեզը, ըստ որի գծվելու էր Թուրքիայի տարածքում առաջացող պետության սահմանները, եթե հեղաշրջումը տեղի ունենար։
Նա շեշտել է, թե ըստ սցենարի նախատեսված էր Ստամբուլը դարձնել քաղաք-պետություն, արեւելյան հատվածում ստեղծել հայկական պետություն, հարավ-արեւելքում մարքսիստ-լենինյան քրդական պետություն, իսկ ներքին Անատոլիայում՝ թուրքական պետություն։

Mehmet Erdoğan, an MP from the ruling Justice and Development Party (AKP) of Turkey, stated that had last year’s coup attempt succeeded, four states were to be established in the country.
Erdoğan noted that he had seen the map, in which the boundaries were to be drawn of the countries to form in the present-day territory of Turkey, if the coup had succeeded, according to Olay Medya (Event Media) news website of the country.
The AKP deputy stressed that according to this plan, Istanbul was to become a city-state, an Armenian state was to be created in eastern Turkey, a Marxist-Leninist Kurdish state—in the southeast, and a Turkish state—in inner Anatolia.