Ջավախքի Ախալքալաքի շրջանի Վաչիանի գյուղում մեկ տարի առաջ այս օրը սեփական տանը սպանվեցին Քաչոտյանների ընտանիքի 4 անդամները՝ մայրն ու երեք երեխաները: Սպանությունից մեկ տարի անց Վրաստանի իրավապահ մարմինները դեռ շարունակում են նախաքննությունը, իսկ սպանության մեջ մեղադրվող միակ անձը՝ Նոդար Ակոպովը, կալանավորվելուց մի քանի ամիս անց ինքնասպանություն գործեց ազատազրկման վայրում: Միակ մեղադրյալի ինքնասպանությունից հետո քրեական գործը չկարճվեց եւ չի բացառվում, որ Քաչոտյանների սպանությունը կատարելու, կամ պատվիրելու մեջ կարող են նաեւ այլ անձինք խառը լինել:
Կնոջն ու 3 երեխաներին կորցրած Վաղինակ Քաչոտյանն այժմ գյուղում չէ. Ռուսաստանի Դաշնությունում է աշխատում, սակայն, նա շարունակում է պայքարը՝ բացահայտելու, թե ովքեր են մեղավոր իր երեք երեխաների եւ կնոջ սպանության համար:
Ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, որ Քաչոտյանների ընտանիքի 4 անդամների սպանության մեջ մեղադրվող Նոդար Ակոպովը 2016թ. օգոստոսի 27-ին կալանավայրում ինքնասպան է եղել:
Ջավախքի Ախալքալաքի շրջանի Վաչիանի գյուղում Քաչոտյանների ընտանիքի 4 անդամներին` մորը եւ 5, 13, 18 տարեկան երեխաներին, հարազատներն էին հայտնաբերել սպանված: Մահացածներին գտնելու պահին տան իրերը` սեղան ու աթոռները հատակին ընկած են եղել, իսկ տունը՝ ծխից մրոտված:
Ընտանիքի հայրը` Վաղինակ Քաչոտյանը, Ռուսաստանի Դաշնությունում էր` արտագնա աշխատանքի:
Նախնական տեղեկություններով, հանցագործը մորն ու աղջիկներին սպանել է բութ գործիքի հարվածներով, իսկ տղային խեղդամահ է արել:
Նշենք, որ Վաչիանին Ջավախքի Ախալքալաքի շրջանի հայաբնակ գյուղերից է, գյուղի կողքով է անցնում նորաբաց թուրք-վրացական միջպետական ճանապարհը:

One year has passed since the murder of the four members of Armenian Kachotyan family of Georgia’s Vachiani village.
Even though the only person charged with the murder had committed suicide several months after being arrested, Georgian law enforcement agencies still continue the murder investigation, the respective criminal case has not been dropped, and others also may be involved in this murder.
Vaghinak Kachotyan, who lost his wife and three children in the murder, is not in the village and has gone to Russia. But he continues the fight to find those guilty in the murder of his wife and three children.
Nodar Akopov, who was charged with these murders, had committed suicide in prison, on August 27 of the year past.
The Kachotyan’s relatives, however, claim that Akopov could not have committed these murders all by himself, there were others with him, but they are not yet revealed.
Four members of the Kachotyan family—the 37-year-old mother as well as her 5-, 13-, and 18-year-old children—were found dead in their home in the aforesaid village in Javakheti—a predominantly-Armenian-populated part of Georgia’s southeastern Samtskhe-Javakheti Province, by their relatives, on July 10, 2016.
According to preliminary information, the assailant had killed the mother and her daughters with a blunt instrument, whereas strangled the boy to death.
The table and chairs of the house were lying on the floor, and the house was sooty with smoke.
The father of the family, Vaghinak Kachotyan, was in Russia at the time, as a migrant worker.
To note, a Turkish-Georgian border checkpoint is nearby the said primarily-Armenian-populated village.