Լոս Անջելեսի շրջաններից մեկի Մաունթին Վյու տարրական դպրոցի աշակերտների գրեթե երեք քառորդը ծագումով հայ է: Սրա հետ կապված առաջին դասարանում մտցվել է անգլերեն եւ հայերեն լեզուներով ուսուցում:
Փորձնական ծրագիրը գործարկվել է անցյալ տարի մանկապարտեզում: Ժամանակի մի կեսի ընթացքում ուսուցչուհին աշակերտների հետ հայերեն է խոսում, մյուս կեսը նրանք անցկացնում են միայն անգլերեն խոսելով, հայտնում է Los Angeles Times-ը:
Ծրագրի մեջ ներգրավված է 80 աշակերտ: Ընդհանուր առմամբ, Լոս Անջելեսում դպրոց ընդունվող մոտ 5500 աշակերտներ հիմնականում հայերեն են խոսում: Որոշ ծնողներ, որոնց երեխաներն անգլերեն են խոսում, ցանկանում են, որ նրանք երկլեզու ծրագրով սովորեն, որպեսզի պահպանեն իրենց մշակույթի հետ կապը:
Դպրոցի տնօրենի խոսքով՝ չնայած այն հանգամանքին, որ շրջանից շատ ընտանիքներ են հեռանում, երկլեզու ծրագրի ներդրումը օգնել է աշակերտների թիվը 360-ից 395-ի հասցնել: Ծրագիրը դեռեւս միայն մանկապարտեզում եւ առաջին դասարանում է գործում:

About three-fourths of the students at Mountain View Elementary School is of Armenian heritage. In this regard, Armenian dual-immersion program was included into teaching program for the first graders.
Last year, Mountain View launched a pilot program with two kindergarten classes. Students spent half their time in a classroom in which their teacher spoke only Armenian to them and half their time in an English-speaking classroom, Los Angeles Times reported.
http://www.latimes.com/local/education/la-essential-education-updates-southern-inside-the-first-armenian-dual-language-1502822077-htmlstory.html
Over 80 students are included into the program. About 5,500 L.A. Unified students start school speaking mostly Armenian. Some parents whose children speak English still want them to study in the dual-language program “so that they will feel more connected to their heritage.”
According to the director of the school, the program helped to increase the number of students from 360 to 395.