Անկարայում Էրդողանի նոր նախագահական պալատում օգոստոսի 23-ին տեղի է ունեցել նախագահ Էրդողանի եւ ԱՄՆ ռազմական գերատեսչության ղեկավար Ջեյմս Մեթիսի հանդիպումը։
Թուրքական Milliyet-ի փոխանցմամբ՝ Էրդողան-Մեթիս հանդիպման ժամանակ Էրդողանը նշել է, թե թուրքական կողմը խիստ անհանգստացած է ԱՄՆ կողմից Սիրիայի քրդերից կազմված YPG-ին ռազմական օգնություն ցույց տալուց։ Էրդողանը պնդել է, թե Սիրիայում ԻՊ-ից ազատագրված տարածքները պետք է թողնել տեղացիների կառավարմանը, ոչ թե հանձնել քրդական YPG-ին։
Կողմերը քննարկել են նաեւ Հյուսիսային Իրաքի Քանդիլի եւ Սինջարի շրջաններում քուրդ զինյալների դեմ պայքարի եղանակների մասին եւ վերահաստատել, որ ԱՄՆ-ը եւ Թուրքիան ՆԱՏՕ-ի կարեւոր դաշնակիցներ են։
Նշենք, որ ԱՄՆ Պենտագոնի ղեկավարը Թուրքիա այցից առաջ եղել է նաեւ Իրաքում, որտեղ հանդիպումների ժամանակ քննարկել է Քուրդիստանի անկախության հանրաքվեի եւ ԻՊ-ի դեմ պայքարի հետ կապված հարցեր։

В Анкаре 23 августа состоялась встреча президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана и главы Пентагона Джеймса Маттиса.
Как пишет турецкая газета «Milliyet», в ходе встречи Эрдоган отметил, что турецкая сторона обеспокоена оказанием США военной помощи YPG, в составе которого сирийские курды. Президент Турции считает, что освобожденные от боевиков ИГИЛ сирийские территории нужно передать для управления местному населению, а не сдавать курдскому  YPG.
Стороны также поговорили о методах борьбы с курдскими повстанцами в районах Кандили и Синджар Северного Ирака, при этом подчеркнув, что США и Турция являются важными союзниками НАТО.
Отметим, что глава Пентагона до визита в Турцию посетил также Ирак, где в ходе встреч состоялось обсуждение вопросов по референдуму о независимости Курдистана и борьбе против ИГИЛ.