Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը «Աշ Շարք Ալ Ասուաթ» պարբերականի հետ հարցազրույցում հայտնել է, որ ԱՄՆ-ի գլխավորած կոալիցիան ռուս զինվորականների համար «մահացու վտանգավոր սադրանքներ» է կազմակերպում: Հարցազրույցի տեքստը հրապարակվել է ԱԳՆ կայքում:
«Սիրիայում ԱՄՆ ենթակայության ներքո գտնվող զորքերի հետ կապված մեծ թվով հարցեր կան: Մերթ իբր պատահաբար հարվածում են Սիրիայի ԶՈւ-ին, որից հետո ԻԼԻՊ-ականները հարձակման են անցնում, մերթ ուրիշ ահաբեկիչների են «դրդում» ռազմավարական կարեւոր օբյեկտների վրա հարձակվել, որտեղ վերականգնվել է Դամասկոսի օրինական իշխանությունը, մերթ մեր զինծառայողների դեմ մահացու վտանգավոր սադրանքներ են կազմակերպում»,- ասել է Լավրովը:
Նա նշել է, որ «երկու հատակի» բացակայությունը Սիրիայում ռուսական քաղաքականության առավելությունն է, եւ հայտարարել սիրիական գործողությունններում ռուս զինվորականների մասնակցության արդյունավետության մասին:
«Իսլամական պետությունը» «ցրվեց» հենց ռուսական ՕՏՈւ-ի եւ Սիրիայի բանակի ճնշման ներքո»,- հավելել է ՌԴ ԱԳ նախարարը:

Министр иностранных дел России Сергей Лавров в интервью газете «Аш-Шарк Аль-Аусат» заявил, что коалиция во главе США устраивает «смертельно опасные провокации» российских военных. Текст интервью опубликован на сайте МИД.
«В Сирии к ведомым США силам ‑ масса вопросов. То якобы нечаянно ударят по сирийским ВС, после чего игиловцы идут в контратаку, то «науськают» других террористов на стратегически важные пункты, где была восстановлена законная власть официального Дамаска, то против наших военнослужащих устроят смертельно опасные провокации», — сказал Лавров.
Он отметил, что отсутствие «двойного дна» является преимуществом российской политики в Сирии и заявил об эффективности участия российских военных в сирийской операции.
«Исламское государство» «посыпалось» именно под ударами российских ВКС и под натиском сирийской армии» — добавил глава МИД.