Կատալոնիայի կառավարության նախագահ Կառլես Պուչդեմոնը, նրա տեղակալ Օրիոլ Ժունկերասը եւ խորհրդարանի խոսնակ Կարմե Ֆորկադելը ստորագրել են անկախության հռչակագիրը, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Այս պահին, հռչակագրի տակ ստորագրում են անկախությանը սատարող «Միասին հանուն այո-ի» եւ «Ազգային միաբանութան թեկնածություն» կուսակցությունների պատգամավորները, որոնք խորհրդարանում բացարձակ մեծամասնություն ունեն՝ 72 մանդատ:
Ավելի վաղ, խորհրդարանում հանրաքվեի արդյունքները ներկայացնելով Պուչդեմոնն ասել էր, որ հոկտեմբերի 1-ի քվեարկության արդյունքները իրավունք են տալիս անկախ պետության ստեղծման մասին հայտատարել:

President Carles Puigdemont of the Generalitat of Catalonia, Vice President Oriol Junqueras, and Parliament Speaker Carme Forcadell have signed the declaration of Catalonia’s independence from Spain, reported RIA Novosti news agency of Russia.
At present, deputies of the two parties supporting the independence, and which have absolute majority in parliament, are signing under this document.
Presenting the referendum results in parliament, Puigdemont had said that the results of the October 1 plebiscite give the right to declare the creation of an independent country.