Կատալոնիայի կառավարության նախագահ Կառլես Պուչդեմոնը, նրա տեղակալ Օրիոլ Ժունկերասը եւ խորհրդարանի խոսնակ Կարմե Ֆորկադելը ստորագրել են անկախության հռչակագիրը, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Այս պահին, հռչակագրի տակ ստորագրում են անկախությանը սատարող «Միասին հանուն այո-ի» եւ «Ազգային միաբանութան թեկնածություն» կուսակցությունների պատգամավորները, որոնք խորհրդարանում բացարձակ մեծամասնություն ունեն՝ 72 մանդատ:
Ավելի վաղ, խորհրդարանում հանրաքվեի արդյունքները ներկայացնելով Պուչդեմոնն ասել էր, որ հոկտեմբերի 1-ի քվեարկության արդյունքները իրավունք են տալիս անկախ պետության ստեղծման մասին հայտատարել:

Председатель правительства Каталонии Карлес Пучдемон, его заместитель Ориол Жункерас, а также спикер парламента Карме Форкадель поставили свои подписи под декларацией о независимости, передает РИА Новости.
В настоящее время свои подписи под документом ставят депутаты от партий, поддерживающих независимость, — «Вместе за да» и «Кандидатура народного единства», которые имеют в парламенте абсолютное большинство – 72 мандата.
Ранее, выступая в парламенте с результатами референдума, Пучдемон заявил, что итоги голосования 1 октября дают право объявить о создании независимого государства, однако предложил парламенту приостановить провозглашение независимости на несколько недель, чтобы начать диалог с испанскими властями.