Կատալոնիայում անկախության հանրաքվեի անցկացման պահից սկսած գրեթե 700 ընկերություններ իրենց գրասենյակները Կատալոնիայից տեղափոխել են Իսպանիայի այլ շրջաններ, այս մասին երեքշաբթի իսպանական El Mundo պարբերականին հայտնել է Իսպանիայի առեւտրային ռեգիստրի տնօրեն Անա Դել Վալիեն:
Պարբերականը հայտնում է, որ միայն անցյալ շաբաթ Կատալոնիայից Իսպանիայի այլ շրջաններ է հեռացել 92 ընկերություն, Կատալոնիան լքած ընկերությունների ընդհանուր թիվը հասել է 691-ի: Ամենալարված օրերն են եղել հոկտեմբերի 9-ը եւ 10-ը, երբ հաշվառումը փոխելու մասին է հայտարարել համապատասխանաբար 212 եւ 175 ընկերություն:
Ըստ որում՝ Դել Վալիեի խոսքով, դեռեւս շատ վաղ է ինչ-որ օրինաչափությյան մասին խոսել, սակայն կազմակերպությունն աշխատում է, որ պարզի՝ այն գոյություն ունի՞ եւ ի՞նչ գործոններից է կախված:

Почти 700 компаний перенесли свои офисы из Каталонии в другие регионы Испании с момента проведения референдума о независимости региона, об этом во вторник испанскому изданию El Mundo сообщила директор торгового регистратора Испании Ана Дель Валье.
Издание сообщает, что только за прошедшую неделю 92 компании ушли из Каталонии в другие регионы Испании, общее число компаний, которые покинули Каталонию, достигло 691. Самыми напряженными днями стали 9 и 10 октября, когда о смене прописки заявили 212 и 175 компаний соответственно.
При этом, по словам Дель Валье, пока слишком рано говорить о какой-либо закономерности, однако организация работает над тем, чтобы прояснить, существует ли она и от каких факторов зависит, передает РИА Новости.