ԱՄՆ-ն Վենեսուելայի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոյին եւ Դիոսդադո Կաբելոյին` Վենեսուելայի իշխող Միասնական սոցիալիստական կուսակցության հիերարխիայում Մադուրոյից հետո երկրոդ անձին, թմրամիջոցների վաճառքի եկամուտները ստանալու մեջ է մեղադրել, հաղորդում է «Ամերիկայի ձայնը»:
Առաջին անգամ Վաշինգթոնը հրապարակավ Մադուրոյին, որի դեմ Միացյալ Նահանգները պատժամիջոցներ է սահմանել, թմրամիջոցների վաճառքի հետ է կապել:
ԱՄՆ-ի Ֆիննախը հրապարակել է  հայտարարություն, որտեղ նշում է, որ Կաբելոն թմրամիջոցներ վաճառողներից փոքր քանակությամբ թմրամիջոցներ է բռնագրավել, հավաքել է մեծ խմբաքանակ եւ արտահանել Վենեսուելայի պետական օդանավակայանով:
«Կաբելոն, նախագահ Մադուրոյի եւ մյուս անձանց հետ բաժանել է թմրամիջոցների վաճառքից ստացված եկամուտները», - ասվում է հայտարարության մեջ:

The United States accused Venezuela president Nicolas Maduro and number two official in the country Diosdado Cabello of getting profit from drug trade.
This is the first time Washington points to Maduro’s links to the drug trade.
“In addition to money laundering and illegal mineral exports, Cabello is also directly involved in narcotics trafficking activities,” the statement by Treasury says.
“Cabello, along with President Maduro and others, divided proceeds from these narcotics shipments,” it says.
Treasury Department says that Venezuelan officials has used state-owned enterprises to launder money to Costa Rica and Russia.