ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանները օրերս գրավոր միջնորդություն են ներկայացրել Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանին՝ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումը գրավով փոխարինելու վերաբերյալ։ Այս մասին  NEWS.am–ին հայտնեց Քոչարյանի փաստաբանական թիմի անդամ Հայկ Ալումյանը։ Գրավի չափը պաշտպանները թողել են դատարանի հայեցողությանը։ Նա նշեց, որ դատարանը միջնորդության վերաբերյալ դեռևս դիրքորոշում չի ներկայացրել։
Հիշեցնենք, որ հունիսի 20–ին Վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Արմեն Դանիելյանը, առանց Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանների առարկությունները լսելու, որոշում կայացրեց հեռանալ խորհրդակցական սենյակ բողոքների վերաբերյալ որոշումներ կայացնելու։ 5 օր անց Դանիելյանը որոշեց կալանավորել Արցախի նախկին եւ ներկա նախագահների անձնական երաշխավորությամբ ազատ արձակված Ռոբերտ Քոչարյանին, իսկ նրա եւ մյուսների վերաբերյալ գործի վարույթը կասեցնելու առաջին ատյանի դատարանի դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի որոշումը բեկանել եւ գործն ուղարկել նոր քննության։
Ռոբերտ Քոչարյանը մեղադրվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով` ՀՀ սահմանադրական կարգը տապալելու և առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու մեջ: Երկրորդ նախագահը կալանավորվել է երեք անգամ։ Նա ներկայումս պահվում է «Երևան–Կենտրոն» ՔԿՀ–ում։

The attorneys of second President of Armenia Robert Kocharyan recently filed a motion to Judge Davit Grigoryan of the Yerevan court of general jurisdiction to replace the remand preventive measure for Robert Kocharyan with pledge. This is what Hayk Alumyan, one of Kocharyan’s attorneys, told Armenian News-NEWS.am. The attorneys have left it up to the court to determine the amount of the pledge. Alumyan stated that the judge still hasn’t expressed his position on the motion.
On June 20, Judge Armen Danielyan of the Criminal Court of Appeal rendered a decision to leave for the consultation room to render decisions on the appeals without listening to the objections of Robert Kocharyan’s attorneys. Five days later, Danielyan ruled to remand Robert Kocharyan, who was released through the letter of personal pledge of the former and incumbent presidents of Artsakh (Nagorno-Karabakh Republic), and overturn the decision of Judge Davit Grigoryan of the first instance court on suspending proceedings of the case regarding Kocharyan and other ex-officials and forward the case for new examination.
Robert Kocharyan is charged with overthrowing the constitutional order of the Republic of Armenia and receiving a bribe in particularly large amounts. The second President of Armenia has been remanded three times and is currently being kept at Yerevan-Kentron Penitentiary Institution.