Այնպես չի, որ մենք ասում ենք, որ պետք չի թետսավորման քանակն ավելացնել, նաեւ այնպես չի, որ չի ավելացել: Այս մասին, այսօր՝ հուլիսի 7-ին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշեց ՀՀ առողջապահության նխարար Արսեն Թորոսյանը:
«Մենք արդեն օրական 2500 թեստ ենք անում, ինչը մոտ ապագայում կաճի: Կանխատեսում ենք, որ 1-2 շաբաթների ընթացքում, մեր հզորությունների ավելացմանը զուգընթաց, մենք միայն մեր պետական լաբորատորիաներում ներուժը կհասցնենք օրական 3 հազարի, եւ մասնավոր լաբորատորիաներն էլ գումարած հնարավոր է ունենքն մինչեւ 4 հազար թեստ:
Սակայն պետք է հիշենք, որ թեստավորումն ընդամենը միջոց է հայտնաբերելու վարակակիրներին, որն ունի երկու նպատակ՝ թեթեւ պացիենտներին մեկուսացնելու, եւ բուժելու: Բուժման առումով կրող եմ ասել, բոլոր բուժման կարիք ունեցողներին բուժում ենք, բայց խնդիր ունենք ասիմպտոմ դեպքերը հայտնբերելու հարցում եւ այստեղ թեստավորման ավելացումը կօգնի դրան:
Մենք երբ սկզբում 200-300 թեստ էինք անում, դա համարումէինք ահռելի թիվ, հիմա 2500-ը սովորական է դարձել.,-ասաց նախարարը:
Նա հավելեց, որ մոտ պագայում 4 նոր լաբորատորիա են բացելու՝ երկուսը Երեւանում, մեկական՝ Իջեւանում եւ Մարտունիում:
Արսեն Թորոսյանն ասաց, որ չի եղել օր, որ իրենք թեստ չունենան, բայց եղել են դեպքեր, երբ չի եղել թեստավորման անհրաժեշտ փայտիկը, քանի որ աշխարհում դեֆիցիտ կա: Նա տեղեկացրեց, որ այս ընթացքում 80 հազար թեստ են գնել, եւս 60 հազարը նվեր են ստացել եւ եւս 100 հազար թեստ արդեն արտադրվել է հենց Հայաստանում:

YEREVAN. – It's not that we're saying we shouldn't increase the number of tests; also, it's not that it hasn’t increased. Minister of Health Arsen Torosyan stated this Tuesday during a meeting with journalists, and regarding Armenia’s fight against COVID-19.
"We are already conducting 2,500 tests a day, which will increase in the near future. We predict that in 1-2 weeks, along with the increase in our capacity, we will increase the potential of only our state labs to 3,000 per day, and plus the private labs—we may have up to 4,000 tests [per day].
However, we must remember that testing is just a way to detect infected people, which [the testing] has two purposes: to isolate and treat mild patients.
In terms of treatment, I can say that we are treating all those in need of treatment, but we have a problem in detecting asymptomatic cases, and here, the increase of testing will help that,” said the minister.
He added that four new labs—two in Yerevan and one, each, in Ijevan and Martuni towns—will be opened in Armenia in the near future.
Arsen Torosyan informed that during this period they had purchased 80 thousand test kits, received another 60 thousand as gifts, and another 100 thousand test kits were manufactured in Armenia.