Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում ռուս խաղաղապահների առաքելությունն արդյունավետ կլինի միայն այն դեպքում, երբ Հայաստանը, ինչպես եւ Ադրբեջանը, պատրաստակամություն ցուցաբերի կատարելու պարտավորությունների իր մասը: Այս մասին երեքշաբթի հայտարարել է Դաշնության խորհրդի միջազգային հարցերի հանձնաժողովի ղեկավար Կոնստանտին Կոսաչյովը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Կա Ադրբեջանի համաձայնությունը` կանգ առնել սրա վրա եւ օգտվել ռուս խաղաղապահների բարի ծառայություններից, կա Հայաստանի, համենայն դեպս` Հայաստանի առաջին դեմքերի համաձայնությունը: Այս պահի դդրությամբ մենք դեռ պետք է համոզվենք, որ այս համաձայնությունն ուղեկցվում է առնվազն հարաբերական հանրային համաձայնությամբ, հանրային կոնսենսուսով: Հայաստանը պետք է ցույց տա, որ ինքը, ինչպես եւ Ադրբեջանը, պատրաստ է կատարել այս եռակողմ համաձայնագրով ստանձնած պարտավորության իր մասը, միայն այդ դեպքում ռուս խաղաղապահներն արդյունավետ  կլինեն»,- ասել է Կոսաչյովը «Ռոսիա-24» հեռուստաալիքի եթերում:
Խաղաղապահ օպերացիան Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում ռուսական է, հնարավոր են միայն Թուրքիայի հետ գործողությունները համաձայնեցնելու տարրեր, հայտարարել է Դաշնության խորհրդի միջազգային հարցերի հանձնաժողովի ղեկավարը: «Պարոն (Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ) Ալիեւի հայտարարության մեջ մենք Թուրքիային ուղղված որոշակի ուղերձներ տեսանք, որ դա համատեղ օպերացիա է լինելու: Ուշադիր կարդանք ինչպես եռակողմ հայտարարությունը, այնպես էլ Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի ներկայացրած տեքստը. այնտեղ խոսքը ռուսական խաղաղապահ կոնտինգենտի մասին է»,- ասել է Կոսաչյովը:
«Այո, կողմերի գործողությունների համաձայնեցման որոշակի տարրեր գուցե հնարավոր են: Ադրբեջանում եւ Լեռնային Ղարաբաղում Թուրքիայի ներկայության բուն փաստն անտեսել հնարավոր չէ: Բայց կրկնեմ` օպերացիան ռուսական է, օպերացիան խաղաղապահ է, օպերացիան իրականացվում է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի համաձայնությամբ»,- հավելել է սենատորը:

Миссия российских миротворцев в зоне конфликта в Нагорном Карабахе будет эффективной только тогда, когда Армения, как и Азербайджан, продемонстрирует готовность выполнять свою часть обязательств. Об этом заявил во вторник глава комитета Совета Федерации по международным делам Константин Косачев, сообщает ТАСС
«Есть согласие Азербайджана остановиться на этом и воспользоваться добрыми услугами российских миротворцев, есть согласие Армении, во всяком случае, первых лиц Армении. По состоянию на сегодня нам предстоит еще убедиться, что это согласие сопровождается хотя бы относительным общественным согласием, общественным консенсусом. Армения должна продемонстрировать, что она, как и Азербайджан, готова выполнять свою часть обязательства по этому трехстороннему соглашению, только тогда российские миротворцы окажутся эффективными», - сказал Косачев в эфире телеканала «Россия-24».
Миротворческая операция в зоне конфликта в Нагорном Карабахе является российской, возможны лишь элементы согласования действий с Турцией, заявил глава комитета Совета Федерации по международным делам. «В заявлении господина (президента Азербайджана Ильхама) Алиева мы увидели определенные посылы в адрес Турции, что это будет совместная операция. Давайте читать внимательно и заявление трехстороннее, и тот текст, с которым выступил президент РФ, там речь идет именно о российском миротворческом контингенте», - сказал Косачев.
«Да, наверное, какие-то элементы согласования действий сторон возможны. Игнорировать сам факт присутствия Турции в Азербайджане и вокруг Нагорного Карабаха не приходится. Но я повторюсь: операция российская, операция миротворческая, операция производится с согласия Армении и Азербайджана», - добавил сенатор.