Անկարգությունները, որոնք վերածվել են բախումների Իսրայելի ոստիկանության հետ, բռնկվել են ուրբաթ երեկոյան Երուսաղեմի Տաճարի բարձունքում. վիրավորվել է երեք ոստիկան, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստի-ն՝ հղում անելով Իսրայելի ոստիկանության մամուլի ծառայությանը:
«Ոստիկանության եւ սահմանայինների բազմաթիվ ուժեր աշխատում են կարգուկանոնը վերականգնելու ուղղությամբ անկարգություններից հետո, որոնք սկսվել են այսօր Տաճարի բարձունքում, որոնց ընթացքում հարյուրավոր հավատացյալներ կոպտորեն խախտել են կարգուկանոնը, հարձակվել են ոստիկանների վրա՝ նրանց ուղղությամբ նետելով քարեր եւ տարբեր առարկաներ, որի հետեւանքով երեք ոստիկան վիրավորվել է»,-ասվում է կառույցի մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ: Ներկայում իսրայելցի իրավապահները հայտնել են, որ նրանց հաջողվել է վերահսկողություն սահմանել իրավիճակի շուրջ:
Ուրբաթ երեկոյան վերականգնվել են նաեւ անկարգությունները Արեւելյան Երուսաղեմի Շեյխ Ջարախ թաղամասում, բերման է ենթարկվել երկու մասնակից, հայտնել են Իսրայելի ոստիկանության մամուլի ծառայությունից: Ոստիկանությանը կարգադրվել էր ցրել բողոքի ցույցը, մասնակիցներին հնարավորություն էր տրվել ինքնակամ հեռանալ, սակայն նրանք այդպես չէին վարվել: Այդ կապակցությամբ ոստիկանությունը ստիպված էր կիրառել հատուկ միջոցներ ամբոխին ցրելու համար, նշում են կառույցից: Գործողության ընթացքում բերման է ենթարկվել խուլիգանության, զանգվածային անկարգություններ կազմակերպելու եւ ոստիկանության ուղղությամբ քարեր նետելու մեջ երկու կասկածյալ:
Արեւելյան Երուսաղեմի Շեյխ Ջարախ թաղամասում, որտեղ Իսրայելի դատարանի որոշմամբ իրականացվում է որոշ արաբ ընտանիքների վտարում, արդեն մեկ շաբաթից ավելին շարունակվում են բողոքի ցույցեր, որոնք վերաճում են անկարգությունների: 1956 թվականին Հորդանանի կառավարությունը ՄԱԿ-ի Մերձավոր Արեւելքում Պաղեստինի փախստականների օգնության եւ աշխատանքների գործակալության հետ համագործակցության շրջանակում որոշում էր կայացրել բնակեցնել 28 ընտանիք Երուսաղեմի Շեյխ Ջարախ թաղամասում, սակայն չէր տրամադրել նրանց սեփականության իրավունքի փաստաթղթեր:

Волнения, переросшие в столкновения с израильской полицией, вспыхнули в пятницу вечером на Храмовой горе в Иерусалиме, ранены трое полицейских, сообщает РИА «Новости»  со ссылкой на пресс-службу полиции Израиля.
«Многие силы полиции и пограничной полиции работают над восстановлением порядка после волнений, которые начались сегодня на Храмовой горе, во время которых сотни верующих начали грубо нарушать порядок, нападать на полицейских, бросая в них камни и предметы, в результате чего трое полицейских получили ранения», - говорится в сообщении пресс-службы ведомства. К этой минуте израильские стражи порядка сообщили, что им удалось установить контроль над ситуацией.
Вечером в пятницу также возобновились беспорядки в квартале Шейх Джаррах в Восточном Иерусалиме, двое участников задержаны, сообщила ранее пресс-служба полиции Израиля. Полиция получила приказ о разгоне акции протеста, участникам была дана возможность разойтись, однако они этого не сделали. В связи с этим полиция была вынуждена использовать спецсредства для разгона толпы, отмечает ведомство. В ходе операции были задержаны двое подозреваемых в хулиганстве, массовых беспорядках и бросании камней в полицейских.
В квартале Восточного Иерусалима Шейх Джаррах, где по решению израильского суда проводится выселение нескольких арабских семей, уже больше недели продолжаются акции протеста, перерастающие в беспорядки. В 1956 году правительство Иордании в сотрудничестве с БАПОР решило поселить 28 семей в районе Шейх Джаррах в Иерусалиме, но не вручило им документы на право собственности на жилье.