Մենք աշխատում ենք Մինսկի խմբի համանախագահների շրջանակներում` նպաստելու Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության երկարաժամկետ կարգավորմանը: Այս մասին հայտարարել է ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղար Հելգա Շմիդը Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի հետ հանդիպմանը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
Գլխավոր քարտուղարը Ռուսաստանի դիվանագիտական ​​ծառայության ղեկավարի հետ այսօր կայացած հանդիպմանը մտադրություն է հայտնել անդրադառնալ «որոշ այլ հակամարտությունների»: «Մենք աշխատում ենք Մինսկի խմբի համանախագահների շրջանակներում` նպաստելու Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության երկարաժամկետ կարգավորմանը: Եվ մենք կքննարկենք նաեւ կարգավորման գործընթացը, ինչը նաեւ ցույց է տալիս, որ ԵԱՀԿ-ն աջակցում է միջնորդությանը՝ որպես վստահության ամրապնդման միջոցառումներ կառուցելու գործողություն»,- հավելել է նա:
Իր հերթին, Լավրովը նշել է, որ ակնկալում է մանրամասն մտքեր փոխանակել ԵԱՀԿ-ի ընթացիկ գործունեության իրավիճակի վերաբերյալ բոլոր երեք զամբյուղների մասով` քաղաքական, տնտեսական, բնապահպանական եւ մարդու իրավունքների»:
«Խնդիրների առանձին մեծ բլոկ են հանդիսանում հակամարտությունները, որոնց կարգավորմամբ զբաղված է ԵԱՀԿ-ն: Ես նկատի ունեմ նաեւ Ուկրաինայի, Ղարաբաղի, Մերձդնեստրի, Ժնեւի ներքին քննարկումներն Անդրկովկասի վերաբերյալ: Ինչպես մեզ մոտ են ասում. անելիքներ կան»,- ասել է նա:

OSCE Secretary General Helga Schmid said at a meeting with Russian Foreign Minister Sergey Lavrov Monday that she intends to address "some other conflicts," TASS reported.
"We are working within the framework of the [OSCE] Minsk Group Co-Chairs to promote a long-term settlement of the Nagorno-Karabakh [(Artsakh)] conflict. And we will also discuss the settlement process, which also shows that the OSCE supports the mediation as an action of confidence-building measure," she said.
For his part, Lavrov noted that he expects to exchange detailed views on the current state of the OSCE actions "in terms of all three ‘baskets’: political, economic, environmental and human rights."
"Conflicts with whose settlement the OSCE is engaged in are a separate large block of tasks. I also mean the internal discussions of Ukraine, Karabakh, Transnistria, and Geneva on Transcaucasia. As they say at us: there is work to be done," he added.