Գյումրում Ռուսասատնի Դաշնության հյուպատոսության առջեւ այսօր՝ հունիսի 28-ին, Խծաբերդում գերեվարված պահեստազորայինների հարազատները բողոքի ակցիա են իրականացրել: Նրանք՝ «Ազատություն Արցախյան պատերազմի բոլոր գերիներին եւ ռազմագերիներին» եւ «Կատարեք եռակողմ պայմանագրերի բոլոր պայմանները» գրությամբ պաստառներով պահանջում էին արագ վերադարձել գերեվարվածներին:
NEWS.am-ի հետ զրույցում գերիների հարազատներից մեկը պատմեց, որ իրենք հանդիպում են պահանջել Ռուսաստանի Դաշնության հյուպատոսի հետ: Որոշ ժամանակ անց հանդիպումը կայացել է:
«Մենք ասացինք, որ իրենց մեղավորությամբ է տեղի ունեցել տղաների գերեվարությունը, պետք է վերադարձնեն տղաներին, բայց արդյունքը գոհացնող չէր, ասացին՝ աշխատում ենք»,- ասաց նա:

Родственники резервистов, взятых в плен в Хцаберде, 28 июня провели акцию протеста перед консульством России в Гюмри. С плакатами с надписями «Свободу всем пленным и военнопленным карабахской войны», «Выполните все условия трехсторонних заявлений» они требовали быстрого возвращения пленных.
Как заявил в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am один из протестующих, они потребовали встречи с консулом РФ. Через определенное время встреча состоялась.
«Мы сказали, что парни попали в плен по их вине, они должны их вернуть, но результат не удовлетворил, нам сказали: мы работаем», - сказал он.