Ֆրանսիան կոչ է անում վերականգնել Լաչինի միջանցքով երթևեկությունը առանց նախապայմանների: Այս մասին ասված է Ֆրանսիայի ԱԳՆ տարածած հայտարարության մեջ:
«Ֆրանսիան կոչ է անում առանց որևէ նախապայմանի վերականգնել Լաչինի միջանցքով ԼՂ մատակարարումը` այնտեղի բնակիչների իրավունքները պահպանելով»,- հայտնում են Ֆրանսիայի ԱԳՆ-ից:
Փարիզում նաև հիշեցրել են կրակի դադարեցման մասին` 2020 թ. նոյեմբերի 9-ին ընդունված եռակողմ հայտարարության դրույթների պահպանման անհրաժեշտության մասին:
«Ադրբեջանը պարտավորվել է երաշխավորել Լաչինի միջանցքով երկու ուղղությամբ մարդկանց, տրանսպորտի և բեռների տեղաշարժի անվտանգությունը»,- ընդգծված է Ֆրանսիայի արտաքին գերատեսչության հայտարարության մեջ:

France calls for the resumption of traffic through the Lachin Corridor—of Nagorno-Karabakh—without preconditions. The French Ministry for Europe and Foreign Affairs noted about this in a statement it issued.
"France calls for the restoration of the supply of Nagorno-Karabakh through the Lachin Corridor without any preconditions—while preserving the rights of the residents there," the French foreign ministry reports.
Also, Paris recalled the need to observe the provisions of the tripartite statement adopted on November 9, 2020 on the ceasefire.
"Azerbaijan is committed to guaranteeing the safety of the movement of people, transport, and cargo in both directions through the Lachin Corridor," the statement by the French foreign ministry emphasized.