Եվրոպայի Խորհրդի Մարդու իրավունքների հանձնակատար Դունյա Միյատովիչը կոչ է արել բացել Լաչինի միջանցքը։
«Ես ուշադիր հետեւում եմ Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված իրավիճակին՝ Լաչինի միջանցքով անցնող ճանապարհը դեկտեմբերի 12-ից փակելուց հետո։ Ինձ մտահոգում է այն, որ մարդկանց տեղաշարժը խափանվել է, ոմանց թույլ չեն տալիս հասնել իրենց տները, ինչպես նաեւ խափանվել է առաջին անհրաժեշտության ապրանքների եւ ծառայությունների հասանելիությունը, ներառյալ սննդամթերքը եւ անհետաձգելի բժշկական օգնությունը, սպառնում են Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության կողմից մարդու իրավունքների իրացմանը»,-ասել է Միյատովիչը:
«Հասարակական կարգի պահպանման եւ միջանցքի անվտանգության համար պատասխանատուները պետք է ձեռնարկեն բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ այդ ճանապարհով երթեւեկությունը շտապ կարգով վերականգնելու եւ հումանիտար իրավիճակի վատթարացում թույլ չտալու համար։ Բացի այդ, բոլոր համապատասխան շահագրգիռ կողմերը պետք է խուսափեն լարվածության սրումից։
Ներկայիս իրավիճակը եւս մեկ անգամ ցույց է տալիս մարդասիրական օգնության եւ ԼՂ-ում բնակվող մարդկանց եւ բոլոր շրջանների նկատմամբ միջազգային իրավապաշտպան առաքելությունների ազատ եւ անարգել հասանելիության ապահովման կարեւորությունը։ Ինչպես նշել եմ 2021 թվականի իմ հուշագրում, համապատասխան մարմինները պետք է մշակեն մուտքի արդյունավետ եւ ճկուն եղանակներ, որոնք թույլ կտան բոլոր համապատասխան կողմերին մարդասիրական օգնություն ցուցաբերել բոլոր կարիքավորներին։
Որպես մարդու իրավունքների հանձնակատար՝ շարունակելու եմ մեծ ուշադրություն հատկացնել Լեռնային Ղարաբաղում մարդու իրավունքների հետ կապված իրավիճակին։ Պատրաստ եմ համագործակցել բոլոր համապատասխան զրուցակիցների հետ, որպեսզի օգնեմ հաղթահարել առկա խնդիրները»,-հավելել է նա։

Council of Europe Human Rights Commissioner Dunja Mijatović has called for unblocking the Lachin corridor.
According to her, she has been closely following the situation around Nagorno-Karabakh after the road through the Lachin corridor was blocked since December 12 and is concerned that prolonged disruptions in the movement of people, preventing some from reaching their homes as well as access to essential goods and services, including food and emergency medical care, threaten the enjoyment of human rights by the people of Nagorno-Karabakh.
The Council of Europe Human Rights Commissioner said that those responsible for maintaining public order and security in the corridor should take all necessary measures to restore traffic on this road as a matter of urgency and prevent the humanitarian situation from worsening. In addition, all relevant stakeholders must avoid escalating tensions.
The current situation once again demonstrates the importance of ensuring free and unhindered access for humanitarian aid and international human rights missions to all areas and people, including those living in Nagorno-Karabakh, she added.