ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի հայտարարությունը Լաչինի միջանցքի շուրջ ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ մամուլի համար չի ընդունվել Ֆրանսիայի մոտեցման պատճառով: Այս մասին ասել է ՄԱԿ-ում ՌԴ ներկայացուցչի առաջին տեղակալ Դմիտրի Պոլյանսկին։
«Չեմ կարող չնշել բացարձակապես կեղծ տեղեկատվության ներկայացումը, թե ինչու ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը չի ընդունել մամուլի համար հայտարարություն Լաչինի միջանցքի շուրջ ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ»,- գրել է Պոլյանսկին Telegram-ի իր ալիքում։
Նրա խոսքով, Ռուսաստանի Դաշնության մշտական ​​առաքելությունն ի սկզբանե վճռական է եղել կառուցողական աշխատելու Անվտանգության խորհրդի արձագանքը մշակելու համատեքստում։
«Երևանի խնդրանքով այս գործընթացը համակարգվել է ֆրանսիացիների կողմից, որոնք անտեսել են մեր առաջարկների ճնշող մեծամասնությունը՝ հաշվի առնելով Անվտանգության խորհրդի մյուս անդամների ուղղումները»,- ընդգծել է դիվանագետը։
«Եվ դա չնայած այն բանին, որ, ի տարբերություն արևմտյան երկրների, մենք ոչ թե խոսքով, այլ գործով ենք զբաղվում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմամբ, այդ թվում՝ Լաչինի միջանցքի շուրջ»,- հավելեց նա։
Ինչպես նշել է Պոլյանսկին, ռուս խաղաղապահներն ապահովում են անվտանգությունը և կողմերի հետ շփումներում վիճահարույց հարցերի լուծումներ փնտրում։
«Անկախ ներկայիս սրացումից, ամենաբարձր մակարդակով չորս համատեղ հայտարարությունները, որոնց աջակցում են և՛ Բաքուն, և՛ Երևանը, մնում են որպես կարգավորման հիմք։ Հայտարարության վրա աշխատելիս մեր նախկին արևմտյան գործընկերները համարձակություն չգտան նշելու այս փաստաթղթերը և ռուս խաղաղապահների ջանքերը»,- գրել է Պոլյանսկին։
Նրա խոսքով, «Արեւմուտքի ներկայացուցիչներն ավելի շատ մտահոգված էին Անվտանգության խորհրդի որեւէ պրոդուկտի ընդունմամբ, քան կոնֆլիկտային իրավիճակի կարգավորմամբ»։ «Մենք խորապես համոզված ենք, որ Անվտանգության խորհրդի արձագանքը պետք է նպաստի փոխզիջում գտնելուն և խաղաղ գործընթացի վերսկսմանը` առանց կողմերից որևէ մեկին պիտակավորելու»,- ընդգծել է ՌԴ մշտական ներկայացուցչի առաջին տեղակալը։
«Անձամբ ես իսկապես ուզում եմ հավատալ, որ մեր հայ ընկերները թույլ չեն տա իրենց ներքաշել անբարեխիղճ աշխարհաքաղաքական խաղերի մեջ՝ հանուն նրանց, որոնք չեն վարանում որևէ պատրվակ օգտագործել ԽՍՀՄ-ում միասին ապրած եղբայրական ժողովուրդներին մղելու իրար դեմ և նույնիսկ չնչին հակասությունները ուռճացնելու համար»,- հավելեց նա:

The UN Security Council's press statement on the situation around the Lachin corridor was not accepted because of France's approach, First Deputy Russian Ambassador to the UN Dmitry Polyanskiy said.
"I can't help but note the completely false presentation of information about the reasons why the UN Security Council did not accept the press statement on the situation around the Lachin corridor," Polyanskiy wrote in his Telegram channel.
According to him, the Russian Federation's post-office from the very beginning was determined to work constructively in the context of working out the reaction of the Security Council.
"At Yerevan's request, the process was coordinated by the French, who ignored the vast majority of our proposals, while taking into account the amendments of other SC members. The dishonesty of Paris is obvious," the diplomat stressed.
"And this despite the fact that we, unlike Western countries, do not pay lip service to the conflict settlement in Nagorno-Karabakh, including the Lachin corridor," he added.
According to Polansky, Russian peacekeepers ensure security and look for solutions to disputed issues in contacts with the sides.
"Regardless of the current aggravation, four joint statements at the highest level, supported by both Baku and Yerevan, remain the basis for normalization. While working on the statement, our former Western partners did not find the courage to mention these documents and the efforts of Russian peacekeepers," Polyanskiy wrote.
According to him, "Westerners were more concerned about adopting any Security Council product rather than resolving the conflict situation." "We firmly believe that the Council's reaction should help to find a compromise and resume the peace process, without labeling any of the parties," the first deputy ambassador stressed.
"I personally would like to believe that our Armenian friends will not allow themselves to be dragged into unscrupulous geopolitical games in favor of those who are not bent on using any pretext to clash the fraternal nations that lived together in the USSR and to flare up the slightest controversy and problems at home," he added.