Թուրքիայի Ազգային մեծ ժողովի (խորհրդարանի) նախագահ է ընտրվել իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության փոխնախագահ Նուման Քուրթուլմուշը։
Երրորդ փուլի արդյունքներով՝ հունիսի 7-ին կայացած քվեարկության ժամանակ 600 պատգամավորներից 321-ը պաշտպանել է նրա թեկնածությունը, երրորդ փուլում հաղթելու համար անհրաժեշտ էր առնվազն 301 ձայն։
Խորհրդարանի նախագահի պաշտոնին հավակնել են տարբեր կուսակցություններից վեց պատգամավորներ։ Քուրթուլմուշն առաջադրվել է ԱԶԿ-ի և նրա հետ դաշինքի մեջ գտնվող «Ազգայնական շարժում» կուսակցության կողմից։ Ի սկզբանե, նա համարվում էր պոտենցիալ հաղթող, սակայն ընդունված ընտրական ընթացակարգի շնորհիվ քվեարկությունն անցավ երեք փուլով։ Առաջին երկու փուլերում հաղթելու համար անհրաժեշտ էր հավաքել 400 ձայն, ինչը հնարավոր չէր ոչ մի թեկնածուի համար, նշում է ТАСС-ը։
Քուրթուլմուշը նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի մերձավորներից մեկն է համարվում։ 2014-2017 թվականներին եղել է փոխվարչապետ, 2017-2018 թվականներին՝ մշակույթի և զբոսաշրջության նախարար։

Спикером Великого национального собрания Турции (парламент) избран заместитель председателя правящей Партии справедливости и развития Нуман Куртулмуш.
В ходе проходившего 7 июня голосования по итогам третьего тура его кандидатуру поддержал 321 депутат из 600. В третьем туре для победы необходимо было набрать не менее 301 голоса.
На должность спикера претендовало шесть депутатов от различных партий. Куртулмуша выдвинули ПСР и находящаяся с ней в альянсе Партия националистического движения. Изначально он считался потенциальным победителем, но из-за принятой процедуры выборов голосование прошло в три тура. В первых двух турах для победы необходимо было набрать 400 голосов, чего не удалось ни одному кандидату, отмечает ТАСС.
Куртулмуш считается одним из близких соратников президента Реджепа Тайипа Эрдогана. В 2014-2017 годах был вице-премьером, в 2017-2018 - министром культуры и туризма.