Պակիստանի զինված ուժերը Չաման սահմանային գոտում ոչնչացրել են աֆղանական զինվորականների մի քանի հսկիչ կետեր և տրանսպորտային միջոցներ։ Դրա մասին հայտնում է Dawn թերթը՝ հղում անելով երկրի ուժային կառույցների աղբյուրներին։
Ըստ այդ տվյալների՝ հարվածները եղել են ի պատասխան սահմանային գոտում աֆղանական ուժերի և զինյալների իրականացրած, ինչպես պնդում են, «չհրահրված ագրեսիայի»։ Պակիստանյան աղբյուրները նաև նշում են, որ «Գազաբ լիլ-Հաք» («Արդարացի ցասում») անվանմամբ ռազմական գործողությունն ուղղված է Աֆղանստանի տարածքում տեղակայված խմբավորումների դեմ և շարունակվելու է մինչև նպատակներին հասնելը։
Հաղորդվում է, որ սահմանին մարտական բախումները վերսկսվել են փետրվարի 26-ին։ Աֆղանստանի իշխանությունները հայտարարել են, որ գործում են ի պատասխան իրենց տարածքին հասցված պակիստանյան ավիահարվածների։
Պակիստանի պաշտպանության նախարար Խավաջա Ասիֆն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ կողմերի միջև փաստացի հաստատվել է բացահայտ զինված դիմակայության վիճակ։

Вооружённые силы Пакистана уничтожили несколько блокпостов и транспортных средств афганских военных в приграничном районе Чаман. Об этом сообщает газета Dawn со ссылкой на источники в силовых структурах страны.
По их данным, удары стали ответом на, как утверждается, «неспровоцированную агрессию» со стороны афганских сил и боевиков, действующих в пограничной зоне. В пакистанских источниках также говорится, что военная операция под названием «Газаб лил-Хак» («Праведный гнев») направлена против группировок, базирующихся на территории Афганистана, и будет продолжаться до достижения поставленных целей.
Сообщается, что боевые столкновения на границе возобновились 26 февраля. Власти Афганистана заявили, что действуют в ответ на пакистанские авиаудары по своей территории.
Министр обороны Пакистана Хаваджа Асиф ранее заявлял, что между сторонами фактически установилось состояние открытого вооружённого противостояния.