Հարավային Կովկասը բնական կամուրջ է Եվրոպայի և Ասիայի, հատկապես՝ Կենտրոնական Ասիայի միջև։ Դրա մասին մայիսի 5-ին «Երևանյան երկխոսություն-2026» միջազգային համաժողովի ժամանակ հայտարարել է Շանհայյան համագործակցության կազմակերպության (ՇՀԿ) գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Բատիր Տուրսունովը։
«Գտնվելով Եվրոպայի և Ասիայի խաչմերուկում՝ տարածաշրջանը զգալի ներուժ ունի դառնալու ոչ թե մրցակցության գոտի, այլ փոխկապակցվածության, երկխոսության և հաղորդակցության տարածք։ Կայուն խաղաղության հեռանկարը, տրանսպորտային և տնտեսական կապերի վերականգնումը, ինչպես նաև փոխշահավետ տարածաշրջանային նախագծերի զարգացումը կարող են նոր հնարավորություններ ստեղծել ոչ միայն հենց Հարավային Կովկասի, այլև ավելի լայն եվրասիական համագործակցության համար։
Այսօր միջազգային համակարգը ենթարկվում է խոր և արագացված վերափոխումների, և այս պայմաններում տարածաշրջանային կազմակերպությունների դերը դառնում է է՛լ ավելի նշանակալի։ ՇՀԿ-ի կարծիքով՝ տարածաշրջանային կառույցները բաժանարար գործիքներ չեն։ Ընդհակառակը, դրանք կարող են և պետք է ծառայեն որպես հարթակներ երկխոսության, վստահության ամրապնդման, շահերի համակարգման և ընդհանուր մարտահրավերներին հավաքական արձագանքման համար։
ՇՀԿ փորձը հաստատում է դա։ ՇՀԿ-ն վստահության ամրապնդման տարածաշրջանային մեխանիզմից վերածվել է աշխարհի խոշորագույն անդրազգային կազմակերպություններից մեկի, որը միավորում է տարբեր քաղաքական համակարգեր, մշակութային ավանդույթներ, զարգացման մոդելներ և նույնիսկ արտաքին քաղաքական առաջնահերթություններ ունեցող պետությունների։
Չնայած այս տարբերություններին՝ կազմակերպությանը հաջողվել է պահպանել ներքին կայունությունը և հաստատել ամուր համագործակցություն։
Կարևոր է նշել, որ ՇՀԿ-ն ռազմաքաղաքական բլոկ չէ և ուղղված չէ երրորդ երկրների կամ կազմակերպությունների դեմ։
Կազմակերպությունը նաև մշակում է ահաբեկչությանը, ծայրահեղականությանը, անդրազգային հանցավորությանը, կիբերսպառնալիքներին և թմրամիջոցների շրջանառությանը հակազդելու մեխանիզմներ։ Մեկ այլ կարևոր ասպեկտ է այն, որ տարածաշրջանային կառույցները կարող են ծառայել որպես հարթակներ տարբեր աշխարհաքաղաքական կողմնորոշումներ ներկայացնող պետությունների միջև ներառական երկխոսության համար։ Եվրասիայում, մասնավորապես, անհնար է կառուցել անվտանգության կայուն ճարտարապետություն բաժանարար գծերի, բլոկային առճակատման կամ «զրոյական գումարով խաղի» մոտեցման միջոցով։ Մենք կարծում ենք, որ հավասար և անբաժանելի անվտանգությունը պետք է մնա տարածաշրջանային համագործակցության հիմքում»,- նշել է Տուրսունովը։

Южный Кавказ является естественным мостом между Европой и Азией, и особенно Центральной Азией. Об этом во время международной конференции «Ереванский диалог — 2026» 5 мая заявил заместитель генерального секретаря Шанхайской организации сотрудничества Батыр Турсунов.
«Расположенный на перекрестке Европы и Азии, регион обладает значительным потенциалом стать не зоной соперничества, а пространством взаимосвязи, диалога и общения. Перспектива устойчивого мира, восстановления транспортных и экономических связей, а также развития взаимовыгодных региональных проектов может создать новые возможности не только для самого Южного Кавказа, но и для более широкого евразийского сотрудничества.
Сегодня международная система переживает глубокие и ускоренные преобразования, и в этих условиях роль региональных организаций становится все более значимой. По мнению ШОС, региональные структуры не являются инструментами разделения. Напротив, они могут и должны служить платформами для диалога, укрепления доверия, координации интересов и коллективного реагирования на общие вызовы.
Опыт ШОС подтверждает это. ШОС превратилась из регионального механизма укрепления доверия в одну из крупнейших в мире транснациональных организаций, объединяющую государства с различными политическими системами, культурными традициями, моделями развития и даже приоритетами внешней политики.
Несмотря на эти различия, организации удалось сохранить внутреннюю стабильность и наладить прочное сотрудничество.
Важно отметить, что ШОС не является военно-политическим блоком и не направлена против третьих стран или организаций.
Организация также разрабатывает механизмы противодействия терроризму, экстремизму, транснациональной преступности, киберугрозам и наркоторговле. Еще один важный аспект заключается в том, что региональные структуры могут служить платформами для инклюзивного диалога между государствами, представляющими различные геополитические ориентации. В Евразии, в частности, невозможно построить устойчивую архитектуру безопасности путем разделительных линий, блоковой конфронтации или подхода «игры с нулевой суммой». Мы считаем, что равная и неделимая безопасность должна оставаться основой регионального сотрудничества», - отметил Турсунов.