Աշխարհի տարբեր երկրներից մի խումբ հայտնի իրավապաշտպաններ Ռուբեն Վարդանյանին առաջադրել են Վացլավ Հավելի անվան մարդու իրավունքների 2026 թ. մրցանակի:
Առաջադրող խումբը հադես է եկել հայտարարությամբ, որը ներկայացվում է ստորև.
Հայտարարություն՝ Ռուբեն Վարդանյանին  Վացլավ Հավելի անվան մարդու իրավունքների 2026 թ. մրցանակի առաջադրելու մասին
Մենք՝ աշխարհի տարբեր երկրներում մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերով զբաղվող ներքոստորագրյալներս, հայտարարում ենք, որ հայ մարդասեր Ռուբեն Վարդանյանին առաջադրել ենք Վացլավ Հավելի անվան մարդու իրավունքների 2026 թ. մրցանակի:
Այս առաջադրումը հիմք է ընդունում  Ռուբենի նշանակալի ներդրումը մարդու իրավունքների պաշտպանության գործում ամբողջ աշխարհում՝ «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության միջոցով, ինչպես նաև նրա նվիրվածությունը՝ բարձրաձայնելու իր հայրենակիցների իրավունքների պաշտպանության մասին Լեռնային Ղարաբաղում (Արցախում)։ Մենք խորապես  հավատացած ենք, որ Ռուբեն Վարդանյանն իրավամբ արժանի է այս մրցանակին:
Ռուբեն Վարդանյանի, նրա գործընկերներ Նուբար Աֆեյանի և Վարդան Գրեգորյանի համահիմնադրած «Ավրորա» մրցանակը հնարավորություն  է տվել շարունակել «Ավրորա» -ի դափնեկիրներիգործունեությունը մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում և բառացիորեն հազարավոր կյանքեր փրկել աշխարհի տարբեր երկրներում ու մայրցամաքներում:  Ռուբենը հավատում է, որ բարին հավերժ է և անմահ, և այն ուժեղանում է, երբ բարի գործ ես անում: Նրա շնորհիվ ու աջակցությամբ հնարավոր է եղել շարունակելպաշտպանել դժվարին իրավիճակներում հայտնվածմարդկանց իրավունքները, կյանքը շարունակելու երկրորդ հնարավորություն տալ նրանց:
Ռուբենի համար մարդու իրավունքների, արժանապատվության  պաշտպանությունը ամեն ինչից վեր է: Այդ իսկ պատճառով մեզ բոլորիս համար ավելի քան հասկանելի էր ծանր վիճակում հայտնված Լեռնային Ղարաբաղի իր հայրենակիցների կողքին գտնվելու նրա որոշումը: Ռուբենն այնտեղ հանդես էր գալիս որպես բնիկ ժողովրդի իրավունքների պաշտպան։ Էությամբ ու հավատամքով լինելով պացիֆիստ՝ Ռուբենը վտանգի տակ դրեց իր կյանքն ու ապահով ապագան՝ երկխոսության, բանակցությունների և փոխըմբռնման ուղիներ որոնելու համար աշխարհի ամենաբարդ և զգայուն հակամարտությանգոտիներից մեկում։
«Մարդկային բանականությունը, արժանապատվությունը, համերաշխությունն ու փոխըմբռնում փնտրելու և արդար պայմաններում համատեղ ապրելու պատրաստակամությունը կհաղթեն այն ամենին, ինչ սպառնում է դրանց»։Սրանք Վացլավ Հավելի խոսքերն են՝ ասված 1995 թվականին, Մարդու իրավունքների եվրոպականդատարանի շենքի բացման արարողությանը: Ռուբենը ևս այս գաղափարախոսության ու արժեքների կրողն ու հետևորդն է:
Ուստի մենք խորապես հավատում ենք, որ նրա առանձնահատուկ գործունեությունը լիովին համահունչ է այս մրցանակի ոգուն և Վացլավ Հավելիսյզբունքներին: Ճակատագրի հեգնանքով այսօր մարդու իրավունքների ջատագով ու մարդասեր Ռուբեն Վարդանյանն ինքն ունի պաշտպանության կարիք, քանի որ Ադրբեջանի ռազմական դատարանի կողմից շինծու մեղադրանքներով դատապարտվել է քսան տարվա ազատազրկման և Լեռնային Ղարաբաղի մի շարք այլ գործիչների հետ ներկայումս պահվում է Բաքվի բանտում:
Հավատացած ենք, որ այս մրցանակի շնորհումնարժանի գնահատական կլինի ինչպես Ռուբեն Վարդանյանի բացառիկ ջանքերին, այնպես էլ  կարևոր քայլ կդառնա նրա և  Բաքվում պահվող մյուս հայ բանտարկյալների ազատ արձակման ուղղությամբ։
Առաջադրող խումբ՝
Վահան Զանոյան, գրող, թրաֆիքինգի դեմ պայքարի աջակից, գլոբալ էներգիայի հարցերով խորհրդատու
Մարգարիտ Բարանկիցե, բուրունդիացի իրավապաշտպան, Maison Shalomխնամքի տան հիմնադիր
Թոմ Քաթինա, ամերիկացի բժիշկ և մարդասեր, Սուդանի Նուբա լեռներում գործող «Գթության Մայր» հիվանդանոցի հիմնադիր
Ջուլիեն Լուսենգե, իրավապաշտպան, մարդասեր, Կոնգոյի Կանանց համերաշխություն հանուն ներառական խաղաղության եւզարգացման կազմակերպության համահիմնադիր
Միրզա Դինայի, իրաքցի եզդի իրավապաշտպան և ակտիվիստ, «Luftbrücke Irak» կազմակերպության համահիմնադիր
Համառոտ տեղեկանք՝ Վացլավ Հավելի մրցանակի մասին
Այսօր հայտնի դարձավ, որ Ռուբեն Վարդանյանն առաջադրվել է  Վացլավ Հավելի անվան մարդու իրավունքների 2026թ. մրցանակի:
Չեխ լեգենդար գործիչ, Չեխոսլովակիայի վերջին և Չեխիայի առաջին նախագահ, թատերագիր, հրապարակախոս և իրավապաշտպան ՎացլավՀավելի անվան մարդու իրավունքների մրցանակնամեն տարի շնորհվում է Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի կողմից՝ Չեխիայիկառավարության, Václav Havel Library-ի և Charta 77 Foundation-ի համագործակցությամբ:
Մրցանակը հիմնադրվել է և շնորհվում է 2013 թվականից՝ նպատակ ունենալով գնահատել անհատների և կազմակերպությունների բացառիկ գործունեությունը՝ միտված մարդու իրավունքների պաշտպանությանը:
Ուշագրավ է, որ մինչև հիմա եղած տասներկու մրցանակակիրներից ինը դատապարտված են եղել կամ դեռ դատապարտված են իրենց  գործունեության համար: Մասնավորապես, 2014թ. մրցանակը շնորհվել է ադրբեջանցի դատապարտված իրավապաշտպան Անար Մամադիին, 2022 թ-ին՝  ռուսաստանցի ընդդիմադիր գործիչ , այդ ժամանակ դատապարտված Վլադիմիր Կարա-Մուրզային, 2023 թվականին՝ թուրք բարերար,գործարար, իրավապաշտպան, բանտում գտնվողՕսման Կավալային: 2016թ. մրցանակի է արժանացել եզդի իրավապաշտպան Նադիա Մուրադը, որը  նաև 2018թ. Նոբելյան խաղաղության մրցանակի դափնեկիրն է:
Ըստ մրցանակի կանոնադրության՝  մրցանակակրիանունը հայտարարվում է ամեն տարի սեպտեմբերին, Ստրասբուրգում՝ Եվրոպայիխորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովինստաշրջանի ժամանակ:

Группа известных правозащитников из разных стран мира выдвинула Рубена Варданяна на Премию имени Вацлава Гавелав области прав человека 2026 года. Ниже приводим текст опубликованного ими заявления.
«18 мая, 2026 г.
Объявление о номинировании Рубена Варданяна на премию имени Вацлава Гавела в области прав человека 2026 года.
Мы, нижеподписавшиеся защитники прав человека по всему миру, объявляем о том, что мы выдвинули армянского гуманитарного деятеля Рубена Варданяна на Премию Вацлава Гавела в области прав человека в 2026 году.
Тем самым мы отмечаем значительный вклад Рубена в защите прав человека по всему миру посредством Гуманитарной инициативы «Аврора», а также его приверженность отстаиванию прав его соотечественников в Нагорном Карабахе (Арцахе). Мы твёрдо убеждены, что Рубен Варданян достоин этой награды.
Премия «Аврора», основанная Рубеном Варданяном, НубаромАфеяном и Вартаном Грегоряном, вдохновила её лауреатов на продолжение их жизненно важной работы в области прав человека — спасению жизней тысяч людей в разных странах и на разных континентах. Рубен верит в то, что добро вечно и бессмертно и что его сила растёт с каждым новым добрым делом. Благодаря убеждениям и поддержке Рубена множество людей, оказавшихся в тяжёлых жизненных обстоятельствах, получили шанс на защиту своих прав и, тем самым, второй шанс на лучшую жизнь.
Защита прав человека и его достоинства для Рубена превыше всего. Этим было продиктовано его решение встать плечом к плечу с соотечественниками и в самое трудное для них время переехать в Нагорный Карабах. Это решение глубоко отозвалось в наших сердцах. В Нагорном Карабахе Рубен служил защитой коренным жителям.
Пацифист по натуре и убеждениям, Рубен поставил под угрозу собственную безопасность и комфортное будущее, чтобы пойти по пути диалога, переговоров и поиска взаимопонимания в регионе, где разгорелся один из наиболее сложных и острых конфликтов в мире.
В 1995 году на открытии нового здания Европейского суда по правам человека Вацлав Гавел выразил надежду, что «человеческий разум, порядочность, солидарность и готовность к взаимопониманию и справедливому сосуществованию восторжествуют над всем, что им угрожает».Рубен носитель и последователь той же идеологии и тех же вечных ценностей. Вот почему мы утверждаем, что его исключительная деятельность полностью соответствует духу этой премии и принципам, которые исповедовал Вацлав Гавел.
По жестокой иронии судьбы Рубен Варданян, гуманитарный деятель и борец за права человека, сегодня сам нуждается в защите, которую он десятилетиями оказывал другим. Азербайджанский военный суд приговорил его к 20 годам тюремного заключения по сфабрикованным обвинениям, и в настоящее время Рубен содержится в бикинской тюрьме вместе с другими известными лицами из Нагорного Карабаха.
Мы считаем, что присуждение Рубену Варданяну в 2026 году Премии Вацлава Гавела в области прав человека станет достойным признанием его исключительных усилий и важным шагом к освобождению его самого и других армянских заключённых в Баку».
Номинирующая группа:
Ваган Заноян, писатель, борец с торговлей людьми и консультант по мировой энергетике
Маргерит Баранкитс, бурундийская правозащитница, основательница «Дома Шалом» (Maison Shalom)
Том Катена, американский врач и гуманитарный деятель, основатель больницы Матери Милосердия в Нубийских горах в Судане
Джульен Лусенге, конголезская правозащитница, соучредительница организации «Женская солидарность за интегрированный мир и развитие» (SOFEPADI), директор Фонда конголезских женщин
Мирза Диннайи, езидский активист и правозащитник, сооснователь и директор организации Luftbrücke Irak(«Воздушный мост в Ирак»)
Премия имени Вацлава Гавела, легендарного чешского деятеля, последнего президента Чехословакии и первого президента Чешской Республики, драматурга, публициста и правозащитника, ежегодно присуждается Парламентской ассамблеей Совета Европы в сотрудничестве с правительством Чехии, библиотекой Václav Havel Library и Charta 77 Foundation.
Премия была учреждена 2013 году и присуждается за выдающиеся заслуги отдельных лиц и организаций в сфере защиты прав человека.
Примечательно, что девять из двенадцати лауреатов на сегодняшний день либо уже отбыли наказание за свою деятельность, либо до сих пор находятся в местах лишения свободы. В частности, в 2014 году премия была присуждена находящемуся в заключении азербайджанскому правозащитнику Анару Мамедли, в 2022 году — осужденному на тот момент российскому оппозиционеру Владимиру Кара-Мурзе, а в 2023 году — находящемуся в тюрьме турецкому филантропу, предпринимателю, правозащитнику Осману Кавале. В 2016 году премия была присуждена езидской правозащитнице из Ирака Надии Мурад, которая также является лауреатом Нобелевской премии мира 2018 года.
Согласно уставу премии, имя лауреата объявляется ежегодно в сентябре на сессии Парламентской ассамблеи Совета Европы в Страсбурге.