Ինդոնեզիայում 6,7 մագնիտուդ ուժգնությամբ երկրաշարժ է տեղի ունեցել, ինչի հետևանքով առնվազն մեկ մարդ է զոհվել, տասնյակները՝ վիրավորվել։ Այս մասին հունիսի 17-ին հայտնել է «Associated Press» (AP) լրատվական գործակալությունը։
«6,7 մագնիտուդով երկրաշարժը ցնցել է Ինդոնեզիայի մի շարք շրջաններ, ինչին հաջորդել են հզոր հետցնցումները։ Առաջին հարվածն ուժգին ցնցումներ է առաջացրել․ դրանք տևել են ավելի քան մեկ րոպե», — նշված է հաղորդագրության մեջ։
Հաղորդվում է, որ երկրաշարժի էպիկենտրոնը եղել է ցամաքի խորքում՝ մոտ 400 հազար բնակչություն ունեցող Պալու քաղաքից շուրջ 43 կմ դեպի հարավ-արևելք ընկած տարածքում: Օջախը գտնվել է մոտ 10 կմ խորության վրա։
Եվրոպական-միջերկրածովյան սեյսմոլոգիական կենտրոնի կայքն էլ հունիսի 16-ին հայտնել էր, որ Ճապոնիայի Հոնսյու կղզու ափերի մոտ 5,5 մագնիտուդ ուժգնությամբ երկրաշարժ է գրանցվել։ Ըստ կենտրոնի տվյալների՝ երկրաշարժի օջախը եղել է 72 կմ խորության վրա, իսկ էպիկենտրոնը գտնվել է ավելի քան 1,1 միլիոն բնակչություն ունեցող Սայտամա քաղաքից մոտ 18 կմ հյուսիս-արևելք ընկած տարածքում։

В Индонезии произошло землетрясение магнитудой 6,7, в результате чего погиб по меньшей мере один человек, десятки пострадали. Об этом 17 июня сообщило агентство Associated Press (AP).
«Землетрясение магнитудой 6,7 потрясло часть Индонезии, за ним последовали сильные афтершоки. Первоначальный толчок вызвал сильные сотрясения, продолжавшиеся более минуты», — говорится в сообщении.
Отмечается, что эпицентр первоначального землетрясения находился в глубине материка, примерно в 43 км к востоку-юго-востоку от города Палу с населением около 400 тыс. человек, его глубина составляла около 10 км.
На сайте Европейско-Средиземноморского сейсмологического центра 16 июня сообщили, что у побережья японского острова Хонсю зафиксировано землетрясение магнитудой 5,5. По данным центра, очаг землетрясения залегал на глубине 72 км. Эпицентр находился примерно в 18 км к северо-востоку от Сайтамы, где проживают более 1,1 млн человек.