Ֆրանսիական հայաշատ շրջաններից շատերում Ֆրանսիայի նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլում հաղթել է Ֆրանսուա Օլանդը:
Ըստ «Nouvelles d`Arménie» կայքի հրապարակած տվյալների` հայաշատ շրջանների 12 ընտրատեղամասերից 9-ում հաղթել է սոցիալիստ Ֆրանսուա Օլանդը եւ միայն 3-ում` հեռացող նախագահ Նիկոլա Սարկոզին:
Այդ 12 շրջանները, որտեղ ապրում են բազմաթիվ էթնիկ հայեր, հետեւյալն են` Ալֆորվիլ (Ֆրանսուա Օլանդ` 61,95%), Իսսի լե Մուլինո (Ֆրանսուա Օլանդ` 51,7%), Մարսել` 10-րդ թաղամաս (Նիկոլա Սարկոզի` 53,75%), Մարսել` 12-րդ թաղամաս (Նիկոլա Սարկոզի` 60,29%), Մարսել` 13-րդ թաղամաս (Ֆրանսուա Օլանդ` 51,73%), Մարսել` 14-րդ թաղամաս (Ֆրանսուա Օլանդ 64,15%), Լիոն` 6-րդ թաղամաս (Նիկոլա Սարկոզի` 63,5%), Վիյորբան (Ֆրանսուա Օլանդ` 58,01%), Դեսին Շարփյո (Ֆրանսուա Օլանդ` 50,19%), Վյեն (Ֆրանսուա Օլանդ` 53,66%), Վալանս (Ֆրանսուա Օլանդ` 53,40%), Բուր լե Վալանս (Ֆրանսուա Օլանդ` 52,28%):
Հիշեցնենք, որ Ֆրանսիայի նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլում Ֆրանսիայում հաղթել է սոցիալիստ Ֆրանսուա Օլանդը: Վերջին տվյալներով` նա 51,62% ձայն է հավաքել, իսկ նրա մրցակից հեռացող Նիկոլա Սարկոզին` 48,38%:
Նշենք, որ ինչպես հաղթող Ֆրանսուա Օլանդը, այնպես էլ պարտված Նիկոլա Սարկոզին խոստացել էին Ֆրանսիայում քրեականացնել Հայոց ցեղասպանության ժխտումը: Հիշեցնենք, որ Սարկոզիի կուսակցության ներդրած օրինագիծը ընդունվել է խորհրդարանի կողմից, բայց այնուհետեւ հանվել էր Ֆրանսիայի Սահմանադրական խորհրդի կողմից` նախքան նախագահի վավերացնելը:
Դրանից հետո եւ Սարկոզին, եւ Օլանդը խոստացել էին ընտրվելու պարագայում Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ նոր օրենք մտցնել, որի չի հակասի Ֆրանսիայի օրենսդրությանը:

В большинстве французских избирательных округов с выраженным этническим армянским населением во втором туре президентских выборов во Франции победил Франсуа Олланд.
Согласно данным, приведенным на сайте «Nouvelles d`Arménie», из 12 избирательных округов с большим этническим армянским населением в 9 округах победил социалист Франсуа Олланд и всего лишь в 3 – уходящий президент Николя Саркози.
Эти 12 округов, где проживает много этнических армян – Альфорвиль (Франсуа Олланд – 61,95%), Исси-ле-Мулино (Франсуа Олланд – 51,7%), Марсель – 10-й округ (Николя Саркози – 53,75%), Марсель – 12-й округ (Николя Саркози – 60,29%), Марсель – 13-й округ (Франсуа Олланд – 51,73%), Марсель – 14-й округ (Франсуа Олланд – 64,15%), Лион – 6-й округ (Николя Саркози – 63,5%), Вийёрбан (Франсуа Олланд – 58,01%), Десин-Шарпьё (Франсуа Олланд – 50,19%), Вьен (Франсуа Олланд – 53,66%), Валанс (Франсуа Олланд – 53,40%), Бур-ле-Валанс (Франсуа Олланд – 52,28%).
Напомним, что во втором туре президентских выборов во Франции победил социалист Франсуа Олланд. По последним данным, он набрал 51,62% голосов, а его соперник и уходящий президент Николя Саркози – 48,38%.
Отметим, что как победивший Франсуа Олланд, так и проигравший Николя Саркози пообещали криминализировать во Франции отрицание Геноцида армян 1915 года. Напомним, что внесенный партией Саркози закон о криминализации отрицания геноцидов был принят парламентом, но затем был отменен Конституционным советом Франции до промульгации закона президентом. После этого и Саркози, и Олланд пообещали в случае избрания внести новый закон о Геноциде армян, который не будет противоречить Конституции Франции.