ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպում է ունեցել ԻԻՀ նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանի հետ:
Վարչապետը ևս մեկ անգամ իր ցավակցությունն է հայտնել ԻԻՀ գերագույն առաջնորդ Ալի Խամենեիի մահվան կապակցությամբ՝ ընդգծելով, որ Հայաստանը կիսում է Իրանի ժողովրդի վիշտը։
Նախագահ Փեզեշքիանը շնորհակալություն է հայտնել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին Ալի Խամենեիի հրաժեշտի պաշտոնական արարողությանը մասնակցելու նպատակով Թեհրան ժամանելու համար։ Նա նշել է, որ Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը բարձր է գնահատում դժվարին իրավիճակում Իրանի նկատմամբ Հայաստանի Կառավարության որդեգրած դիրքորոշումը և ցուցաբերած մարդասիրական աջակցությունը։
Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը շնորհավորել է Նիկոլ Փաշինյանին խորհրդարանական ընտրություններում հաղթանակի առիթով և համոզմունք հայտնել, որ երկկողմ հարաբերությունները կշարունակեն հետևողականորեն զարգանալ ու ամրապնդվել։
Կողմերը մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանային նշանակության հարցերի շուրջ՝ կարևորելով խաղաղության, կայունության և տարածաշրջանային համագործակցության ամրապնդմանն ուղղված հետևողական քայլերի իրականացումը։
Հիշեցենք, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն աշխատանքային այցով ժամանել էր Իրանի Իսլամական Հանրապետություն: Թեհրանի «Մեհրաբադ» միջազգային օդանավակայանում ՀՀ վարչապետին դիմավորել է Իրանի նախագահի տեղակալ Սեյեդ Համիդ Փուրմոհամմադին: Վարչապետ Փաշինյանն այսօր կմասնակցի ԻԻՀ հանգուցյալ գերագույն առաջնորդ Ալի Խամենեիի հրաժեշտի պաշտոնական արարողությանը:

Премьер-министр Армении Никол Пашинян провел встречу с президентом Ирана Масудом Пезешкианом.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе правительства республики, в ходе встречи Пашинян еще раз выразил соболезнования в связи со смертью верховного лидера ИРИ Али Хаменеи, подчеркнув, что Армения разделяет скорбь иранского народа.
В свою очередь, Пезешкиан поблагодарил Пашиняна за прибытие в Тегеран для участия в официальной церемонии прощания с Али Хаменеи. Он отметил, что Исламская Республика Иран высоко ценит позицию, занятую правительством Армении в отношении ИРИ в сложной ситуации, а также оказанную гуманитарную поддержку.
Президент Ирана поздравил Пашиняна с победой на парламентских выборах и выразил уверенность в том, что двусторонние отношения будут и впредь последовательно развиваться и укрепляться.
Стороны также обменялись мнениями вокруг вопросов регионального значения, подчеркнув важность последовательной реализации шагов, направленных на укрепление мира, стабильности и регионального сотрудничества.
Напомним, что премьер-министр Никол Пашинян прибыл в Исламскую Республику Иран с рабочим визитом. В международном аэропорту Тегерана «Мехрабад» его встретил вице-президент Ирана Сейед Хамид Пурмохаммади. Сегодня премьер-министр Пашинян примет участие в официальной церемонии прощания с покойным верховным лидером ИРИ Али Хаменеи.