ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովի շրջանակում Անկարայում թուրք գործընկեր Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ հանդիպման ժամանակ գովել է Թուրքիային՝ այն անվանելով Միացյալ Նահանգների «մեծ դաշնակից», հաղորդում է Al Jazeera հեռուստաալիքը։
Թրամփը հայտարարել է, որ Թուրքիան «շատ լավ ճանաչում է» Իրանին՝ նշելով, որ Անկարան «շատ կարևոր դեր է խաղացել» տարածաշրջանում իրավիճակի կարգավորմանն աջակցելու հարցում։
«Նրանք կարող էին մտնել այս հակամարտության մեջ․ ես լսում եմ, թե ինչպես որոշ մարդիկ խոսում են Իսրայելի հետ նրանց հարաբերությունների մասին», — հավելել է Թրամփը։
«Սա շատ հզոր ռազմական երկիր է, բայց նրանք դա չեն արել։ Հնարավոր է՝ նրանք դա չեն արել իմ պատճառով։ Բայց նրանք կարող էին միանալ պայքարին մյուս կողմում», — հայտարարել է ԱՄՆ նախագահը։

Президент США Дональд Трамп на встрече с турецким коллегой Реджепом Тайипом Эрдоганом на полях саммита НАТО в Анкаре похвалил Турцию, назвав её «великим союзником» Соединённых Штатов, сообщает телеканал Al Jazeera.
Трамп заявил, что Турция «очень хорошо знает» Иран, отметив, что Анкара «сыграла очень важную роль» в оказании помощи в урегулировании ситуации в регионе.
«Они могли бы вступить в этот конфликт — я слышу, как некоторые люди говорят об их отношениях с Израилем», — добавил Трамп.
«Это очень мощная военная страна, но они этого не сделали. Возможно, они не сделали этого из-за меня. Но они могли бы вступить в борьбу на другой стороне», — заявил президент США.