ԱՄՆ-ի Կենտրոնական հրամանատարությունն ավարտել է Իրանի դեմ հերթական հարվածների փուլը։
«ԱՄՆ զինված ուժերը հարվածներ են հասցրել Իրանի ռազմական հրամանատարական կենտրոններին, ռազմածովային օբյեկտներին, հրթիռների և անօդաչու թռչող սարքերի արձակման կայանքներին, ինչպես նաև հակաօդային պաշտպանության համակարգերին՝ թուլացնելու Իրանի կարողությունը շարունակելու հարձակումները Հորմուզի նեղուցով անցնող առևտրային նավերի դեմ»,- հայտնել են ԱՄՆ զինված ուժերից։
Նույն աղբյուրի համաձայն՝ միջազգային ռազմավարական նշանակություն ունեցող Հորմուզի նեղուցով առևտրային նավերի երթևեկությունը շարունակվում է։ Մայիսի սկզբից ԱՄՆ-ի Կենտրոնական հրամանատարության ուժերն ապահովել են շուրջ 900 առևտրային նավի և 450 միլիոն բարել հում նավթի անվտանգ տարանցումը։
Pars Today-ի փոխանցմամբ՝ Իրանի Չաբահար և Քոնարակ քաղաքներում առնվազն 14 պայթյուն է լսվել։ Պայթյուններ են որոտացել նաև Իրանի հարավում գտնվող Սիրիկ քաղաքում։
Իսկ IRIB պետական հեռուստառադիոընկերության տեղեկացմամբ՝ հարձակման են ենթարկվել նաև Շիրազ և Բենդեր Աբբաս քաղաքները։

Центральное командование США завершило очередной раунд ударов по Ирану.
«Американские войска нанесли удары по иранским военным командным центрам, морским объектам, пусковым установкам ракет и беспилотников, а также системам ПВО, чтобы ослабить способность Ирана продолжать атаковать торговые суда, проходящие через Ормузский пролив».
Транзит коммерческих судов через этот важнейший международный морской коридор продолжается. С начала мая силы Центрального командования помогли обеспечить транзит примерно 900 коммерческих судов и 450 миллионов баррелей сырой нефти», — отметили в армии США.
Как сообщает Pars Today, в Чабахаре и Конараке было слышно не менее 14 взрывов, в городе Сирик на юге Ирана также прогремели взрывы.