ԱՄՆ-ի Կենտրոնական հրամանատարությունն ավարտել է Իրանի դեմ հերթական հարվածների փուլը։
«ԱՄՆ զինված ուժերը հարվածներ են հասցրել Իրանի ռազմական հրամանատարական կենտրոններին, ռազմածովային օբյեկտներին, հրթիռների և անօդաչու թռչող սարքերի արձակման կայանքներին, ինչպես նաև հակաօդային պաշտպանության համակարգերին՝ թուլացնելու Իրանի կարողությունը շարունակելու հարձակումները Հորմուզի նեղուցով անցնող առևտրային նավերի դեմ»,- հայտնել են ԱՄՆ զինված ուժերից։
Նույն աղբյուրի համաձայն՝ միջազգային ռազմավարական նշանակություն ունեցող Հորմուզի նեղուցով առևտրային նավերի երթևեկությունը շարունակվում է։ Մայիսի սկզբից ԱՄՆ-ի Կենտրոնական հրամանատարության ուժերն ապահովել են շուրջ 900 առևտրային նավի և 450 միլիոն բարել հում նավթի անվտանգ տարանցումը։
Pars Today-ի փոխանցմամբ՝ Իրանի Չաբահար և Քոնարակ քաղաքներում առնվազն 14 պայթյուն է լսվել։ Պայթյուններ են որոտացել նաև Իրանի հարավում գտնվող Սիրիկ քաղաքում։
Իսկ IRIB պետական հեռուստառադիոընկերության տեղեկացմամբ՝ հարձակման են ենթարկվել նաև Շիրազ և Բենդեր Աբբաս քաղաքները։

U.S. Central Command completed another round of strikes on Iran.
"U.S. forces struck Iranian military command centers, naval facilities, missile and drone launchers, as well as air defense systems, to degrade Iran’s ability to continue attacking commercial vessels transiting the Strait of Hormuz."
Transit of commercial ships through this crucial international maritime corridor continues. Since the beginning of May, Central Command forces have helped ensure the passage of approximately 900 commercial vessels and 450 million barrels of crude oil," the U.S. military noted.
As Pars Today reports, at least 14 explosions were heard in Chabahar and Konarak, and explosions were also reported in the city of Sirik in southern Iran.