Իրանի թուլացումը Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին հնարավորություն է տալիս տարածաշրջանում իր ազդեցությունը ընդլայնելու համար։ Նրա նպատակն է արգելափակել Մերձավոր Արևելքում Իսրայելի ինտեգրումը և խաթարել վերջինիս ձևավորվող դաշինքները։ Փորձագետները զգուշացնում են, որ «Թել Ավիվը պետք է պատրաստվի սուննիական առանցքի հետ մրցակցության նոր շրջանին, նվազեցնի ԱՄՆ-ից կախվածությունը և նոր դաշինքներ ձևավորի»։
«Թուրքիան թշնամի պետություն չէ»,- անցյալ շաբաթ օտարերկրյա ԶԼՄ-ներին տված հարցազրույցում ընդգծել է վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն։
Այդ դեպքում ինչպիսի՞ պետություն է այն։ Ինչպես գրում է Israel Hayom-ը, իրանական առանցքի թուլացման ֆոնին Իսրայելը ուշադիր հետևում է տարածաշրջանում սուննիական բլոկի վերակազմավորմանը (որը գլխավորում է Թուրքիան՝ Կատարի աջակցությամբ)։
Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն Իսրայելը դիտարկում է որպես տարածաշրջանային տերություն և ակտիվորեն քայլեր է ձեռնարկում, որպեսզի թույլ չտա նրա վերածումը Արևելքն ու Արևմուտքը կապող խոշոր առևտրային հանգույցի։ Նա նաև Թուրքիայի ազդեցությունն է տարածում Մերձավոր Արևելքի հակամարտության ակտիվ գոտիներում, ապաստան է տրամադրում ՀԱՄԱՍ-ի բարձրաստիճան պաշտոնյաներին և ձգտում է ամրապնդել Սիրիայում ունեցած դիրքերը։
Սա Մերձավոր Արևելքին բնորոշ ավանդական ընկալմամբ պատերազմ չէ։ Այնուամենայնիվ, Թուրքիայի նախագահի հավակնությունները, հռետորաբանությունը և վերջին գործողությունները Իսրայելին պահում են մշտական լարվածության մեջ։ Իրանական առանցքի թուլացմանը զուգահեռ՝ Իսրայելը ականատես է լինում ուժի նոր-հին տարածաշրջանային կենտրոնի՝ սուննիական բլոկի վերելքին։
Մտահոգություններից մեկն այն է, որ Սաուդյան Արաբիան, հիասթափված լինելով Իրանի դեմ ԱՄՆ-ի (իր գնահատմամբ) սահմանափակ գործողություններից, կարող է ազդեցիկ դեր ստանձնել այս սուննիական դաշինքում։ Դրանով իսկ Էրդողանը կարող է լուրջ խոչընդոտներ ստեղծել Իսրայելի և Սաուդյան Արաբիայի՝ խաղաղության համաձայնագրի հասնելու ջանքերում և անգամ հետ շրջել արդեն արձանագրված առաջընթացը։
Նախապատրաստություն առճակատմանը
Էրդողանը շահում է Իրանի և պրոիրանական առանցքի թուլացումից։ Միևնույն ժամանակ, նա փորձում է ներկայանալ որպես ակտիվ միջնորդ, որը դեմ է Իրանին հասցվող ԱՄՆ-ի և Իսրայելի նոր հարվածներին։
Իրանն իր հերթին չի պատրաստվում հանձնվել։ Իսրայելը պատրաստվում է հետագա առճակատմանը, որի նպատակն է թուլացնել և ի վերջո տապալել գործող վարչակարգը։
«Միսգավ» ազգային ռազմավարության և սիոնիստական մտքի ինստիտուտի ավագ գիտաշխատող, ինչպես նաև Ազգային անվտանգության հետազոտությունների ինստիտուտի (INSS) ավագ հետազոտող, պրոֆեսոր Կոբի Մայքլը Israel Hayom-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ Իսրայելը հայտնվել է «ռազմավարական անորոշության» վիճակում։
«Իսրայելը հայտնվել է մի իրականության մեջ, որտեղ չի կարողանում իր ռազմական ձեռքբերումները վերածել ռազմավարական արդյունքի, այսինքն՝ տարածաշրջանային նոր ճարտարապետության ձևավորման»,- նշել է Մայքլը։ — «Այս անորոշությունն առաջացել է այն պատճառով, որ ամերիկացիները բանակցությունների մեջ են մտել իրանցիների հետ՝ բոլորովին չհասկանալով իրանական ռեժիմի էությունը։ Ակնհայտ էր, որ կողմերի միջև եղած տարաձայնությունները իրատեսական ճանապարհով հաղթահարելն անհնար է, և որ իրանցիները պարզապես ժամանակ են շահում իրենց ներուժը վերականգնելու համար, քանի որ չեն հրաժարվել ռազմավարական հայեցակարգից և Իսրայելը ոչնչացնելու իրենց նպատակից»։
««Հեզբոլլահը» իրանական առանցքի թանկարժեք քարն է։ Հենց այդ պատճառով իրանցիները պահանջեցին ԱՄՆ-ի հետ կրակի դադարեցումը կապել Լիբանանում կրակի դադարեցման հետ, որպեսզի պահպանեն իրենց գլխավոր ռազմավարական խաղաթուղթը՝ «Հեզբոլլահը»։ Սա նաև ազդանշան է Սիրիայում, Իրաքում, Գազայում և Եմենում գտնվող մյուս բոլոր պրոքսի-ուժերին, որոնք զգալիորեն թուլացել են․ Իրանը կգա նրանց օգնության ճիշտ այնպես, ինչպես օգնում է «Հեզբոլլահին»։ Ուստի արդեն իսկ հստակ նկատվում է մեր շուրջը կրակե օղակը վերականգնելու նրանց ցանկությունը։ Քանի դեռ գոյություն ունի այս վարչակարգը, չկա ոչ մի շանս, որ Իրանը կփոխի իր ուղղությունը»։
Արդյո՞ք ՆԱՏՕ-ն կմտնի խաղի մեջ
Մայքլը համոզված է, որ Իսրայելը պետք է պատրաստ լինի գործողությունների մեկնարկի հրամանին և «Առյուծի մռնչոց» գործողության ուղղակի շարունակությանը, որն ըստ էության այդպես էլ չավարտվեց։ «Առայժմ Իսրայելը պետք է թույլ տա ամերիկացիներին վերահսկել Իրանի հետ կապված իրավիճակը, բայց մենք պետք է պատրաստ լինենք հզոր պատասխան հարված հասցնելու, եթե իրանական վարչակարգը մեզ ներքաշի հակամարտության մեջ և հարձակվի մեր տարածքի վրա»,- նշել է նա։
«Թրամփը կարող է փորձել Իրանի դեմ կոալիցիա ձևավորել Պարսից ծոցի երկրների և, հնարավոր է, ՆԱՏՕ-ի հետ։ Այդ դեպքում նա կարող է Իսրայելից զսպվածություն պահանջել իրանական ապագա հարձակման ժամանակ՝ ինչպես այն ժամանակ, երբ նախագահ Ջորջ Բուշ-ավագը ներկայացրել էր վարչապետ Իցհակ Շամիրին։ Այն ժամանակ Շամիրը համաձայնեց չհարձակվել Իրաքի վրա, երբ Իսրայելի ուղղությամբ «Սկադ» հրթիռներ էին արձակվում։ Այսօր, իմ կարծիքով, Իսրայելը պարտավոր է կոշտ պատասխան տալ հարձակման դեպքում՝ անգամ նախագահ Թրամփի հետ տարաձայնությունների և ԱՄՆ-ի հետ հարաբերություններում ճգնաժամի գնով»։
Պահեստազորի գնդապետ, Երուսաղեմի ռազմավարության և անվտանգության ինստիտուտի գլխավոր տնօրեն, պրոֆեսոր Գաբի Սիբոնին բացատրել է իրանական առանցքի թուլացման և տարածաշրջանում Թուրքիայի աճող ազդեցության միջև կապը․ «Թույլ Իրանը ձեռնտու է Թուրքիային, իսկ ահա վերականգնված Իրանը՝ ոչ։ Հենց այդ պատճառով թուրքերը խանգարեցին քրդական ջոկատները Իրան մտցնելու փորձին, և դա միայն քրդերի հետ սեփական հակամարտության պատճառով չէր»։
«Իրանի թուլացումն ակնհայտ է, և վարչակարգն ապրում է պարտքով,- շարունակել է Սիբոնին։ — Կպահպանվի՞ արդյոք այս միտումը, կախված է ամերիկացիների գործողություններից։ Եթե հարձակողական գործողությունները տարածվեն Իրանի ամբողջ տնտեսական ենթակառուցվածքի վրա, ապա իրանցիներից տասնամյակներ կպահանջվեն վերականգնվելու համար։ Մենք պետք է հիշենք, որ Իրանն ունակ է ևս մեկ դար սնվել միայն հացով՝ շարունակելով հետապնդել հրեական պետության ոչնչացման նպատակը։ Նրանք ամեն ինչ անելու են կրակե օղակը վերաստեղծելու համար։ Նրանք ցանկանում են դա։ Հարցն այն է՝ կլինե՞ն արդյոք հնարավորություններ, թե՞ ոչ»։
Խոսելով Թուրքիայի՝ որպես տարածաշրջանային տերության վերելքի մասին՝ Սիբոնին նշել է․ «Թուրքիայի և Կատարի գլխավորած արմատական սուննիական շարժումը թափ է հավաքում։ Էրդողանը ցանկանում է ողջ Մերձավոր Արևելքում վերականգնել Օսմանյան իմպերիայի ազդեցությունը։ Նա հսկայական ռազմաբազա է պահում Սոմալիում և փորձում է մարտահրավեր նետել Հնդկաստանից Իսրայելով դեպի աշխարհի մնացած մասն անցնող առևտրային միջանցքին։ Դրա փոխարեն նա ցանկանում է այլընտրանքային երթուղի ստեղծել Թուրքիայի, Պակիuտանի և Սիրիայի տարածքով։ Թուրքիան փորձում է գործել նաև Իսրայելի ներսում, այդ թվում՝ ընտրությունների ժամանակ՝ ազդեցության արշավների և Երուսաղեմի Սրբազան ավազանում ակտիվության միջոցով։ Նա ֆինանսավորում և մզկիթներ է կառուցում՝ փորձելով վիճարկել իսրայելական ներկայությունը»։
Դեպի պաշտպանական անկախություն
Հետազոտողները պնդում են, որ Իսրայելը պետք է որդեգրի այս մարտահրավերներին, այդ թվում՝ Իրանին, Թուրքիային, նրանց ազդեցության ոլորտներին և անգամ ԱՄՆ վարչակազմին դիմակայելու նոր մոդել։ ԱՄՆ-ից լիակատար կախվածության փոխարեն՝ Իսրայելը պետք է ձգտի առավելագույն պաշտպանական ինքնավարության և լրացուցիչ դաշինքներ ձևավորի տարածաշրջանում։
«Վերջին շրջանում հանդես եմ գալիս ամերիկյան ռազմական աջակցությունից աստիճանաբար հրաժարվելու օգտին, և վարչապետը շարժվում է հենց այդ ուղղությամբ»,- հայտարարել է Սիբոնին։ Նա ընդգծել է, որ Իսրայելի նպատակն է՝ բոլոր ձվերը չդնել մեկ ամերիկյան զամբյուղում։ «Մենք պետք է նաև սկսենք նվազեցնել ամերիկյան ռազմամթերքից կախվածությունը և գործընկերային գործարար հարաբերություններ զարգացնենք այլ երկրների, օրինակ՝ Հարավային Կորեայի, Հնդկաստանի և Ճապոնիայի հետ՝ սեփական պաշտպանական արդյունաբերությունը զարգացնելու համար»,- նշել է նա։
Կոբի Մայքլը նույնպես Իսրայելին կոչ է արել վերակազմակերպել իր տարածաշրջանային և պաշտպանական կապերը․
«Այն ամենում, ինչ վերաբերում է ռազմական ոլորտին, Իսրայելը պետք է նվազեցնի մատակարարումների արտաքին շղթաներից կախվածությունը և ավելացնի ներքին արտադրությունը, որպեսզի կախված չլինի բացառապես ԱՄՆ-ից։ Մենք Բայդենի վարչակազմի օրոք արդեն բախվել ենք մասնակի էմբարգոյի և տեսել ենք դրա ռիսկերը։ Մեզ անհրաժեշտ է զարգացնել այլ երկրների, այդ թվում՝ Սերբիայի, Հունգարիայի և Հնդկաստանի հետ համագործակցությունը, որպեսզի կարողանանք նրանց վրա հենվել ճգնաժամի պահին»։
Մեկուսացում՝ ուղղակի պատերազմի փոխարեն
Անդրադառնալով Էրդողանի վերջին քայլերին՝ Մայքլը նշել է, որ հավանական չի համարում Թուրքիայի կողմից Իսրայելի դեմ ուղղակի պատերազմը։
«Թուրքիան չի ձգտում պատերազմել Իսրայելի դեմ, նա ձգտում է մեկուսացնել և թուլացնել նրան»,- հայտարարել է նա։ — «Թուրքիան՝ որպես ազդեցիկ խաղացող, մտնում է Մերձավոր Արևելքի հակամարտության յուրաքանչյուր գոտի, այդ թվում՝ Լիբանան և Սիրիա։ Նա գործում է Հունաստանի ու Կիպրոսի դիմաց գտնվող բացառիկ տնտեսական գոտիներում և ամրապնդում է Եգիպտոսի ու Պակիuտանի հետ կապերը։ Այս քայլերն ունեն նաև ցուցադրական նշանակություն։ Սուննիական դաշինքի մասնակիցները, ներառյալ Թուրքիան և Պակիստանը, ձգտում են ստեղծել պաշտպանական դաշինք, և չպետք է մոռանալ, որ Պակիստանը միջուկային տերություն է»։
Մայքլը ձևավորվող առանցքը որակել է չափազանց խնդրահարույց․ «Թուրքիան օգտագործում է այս դաշինքը տարածաշրջանային հեգեմոնիա հաստատելու և Իրանի թուլությունից օգտվելու համար։ Ընդ որում, Թրամփն ու Էրդողանը բավականին ջերմ հարաբերություններ ունեն։ Մենք չպետք է մոռանանք նաև, որ Էրդողանի կուսակցությունը «Մուսուլման եղբայրների» գլխավոր հովանավորն է։ Այն թույլ է տալիս ՀԱՄԱՍ-ին գործել Թուրքիայի տարածքից և ահաբեկչական ենթակառուցվածքներ ստեղծել Հուդայում ու Սամարիայում։ Երբ այս բոլոր տարրերը զուգակցվում են Իսրայելին որպես տարածաշրջանային մրցակցի ընկալելու հետ, դրանք վերածվում են կոշտ թշնամանքի՝ թե՛ հռետորաբանության, թե՛ գործերի մեջ։ Սա էապես բարդացնում է Իսրայելի նպատակների իրագործումը»։
Իրանի հետ առճակատմանը պատրաստվելու Իսրայելի ռազմական ջանքերը հասել են գագաթնակետին՝ բոլոր ճակատներում (ներառյալ Լիբանանը, Գազան և Սիրիան) ընթացող ցածր ինտենսիվության պատերազմին զուգահեռ։ Միևնույն ժամանակ, Սիբոնին խորհուրդ է տալիս Թուրքիան նույնպես ներառել Իսրայելի օպերատիվ սցենարներում և ռազմական ներուժն ավելացնելիս հաշվի առնել այդ գործոնը։
«Բանակը պետք է ուժեղացնի Իսրայելի ՌԾՈՒ-ն, քանի որ Թուրքիան տիրապետում է հսկայական ռազմածովային կարողությունների և ցանկության դեպքում կարող է փակել Իսրայելի դեպի ծով ե;քը»,- ամփոփել է Սիբոնին։ — «Բացի այդ, անհրաժեշտ է կասեցնել իսրայելական Zim նավագնացության ընկերության վաճառքը թուրքական ընկերությանը, որը մասնակիորեն պատկանում է Կատարին»։
Երկրի շուրջ տեղի ունեցող բոլոր փոփոխությունների ֆոնին Իսրայելը չպետք է կորցնի գլխավոր նպատակը․ «Մենք չպետք է մոռանանք, որ Իսրայելի առաջնահերթ խնդիրը Իրանում առաքելության ավարտն է՝ ընդհուպ մինչև վարչակարգի փոփոխություն»,- եզրափակել է փորձագետը։

Ослабление Ирана открывает перед президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом возможность расширить свое влияние в регионе. Его цель — заблокировать интеграцию Израиля на Ближнем Востоке и подорвать его формирующиеся альянсы. Эксперты предупреждают: «Тель-Авив должен подготовиться к эпохе соперничества с суннитской осью, снизить зависимость от США и создать новые союзы».
«Турция не является вражеским государством», — подчеркнул премьер-министр Биньямин Нетаньяху на прошлой неделе в интервью иностранным СМИ.
Что же она представляет собой в таком случае? Израиль уделяет пристальное внимание реорганизации суннитского блока в регионе, который возглавляет Турция при поддержке Катару на фоне ослабления иранской оси, пишет Israel Hayom.
Реджеп Тайип Эрдоган, воспринимающий Израиль как региональную державу, ведет активную работу, чтобы не допустить его превращения в крупный торговый хаб на маршруте, соединяющем Восток и Запад. Он также распространяет влияние Турции на зоны активных конфликтов по всему Ближнему Востоку, предоставляет убежище высокопоставленным чиновникам ХАМАС и стремится закрепиться в Сирии.
Это не война в привычном для Ближнего Востока понимании. Тем не менее амбиции, риторика и недавние действия турецкого президента держат Израиль в постоянном напряжении. Наряду с ослаблением иранской оси Израиль наблюдает подъем нового-старого регионального центра силы — суннитского блока.
Одно из опасений заключается в том, что Саудовская Аравия, разочарованная ограниченными, по ее мнению, действиями США против Ирана, может стать влиятельным игроком в этом суннитском блоке. Тем самым Эрдоган способен вбить глубокий клин в усилия Израиля и Саудовской Аравии по продвижению к мирному соглашению и даже обратить вспять уже достигнутый прогресс.
Подготовка к противостоянию
Эрдоган извлекает выгоду из ослабления Ирана и проиранской оси. Одновременно с этим он пытается позиционировать себя как активного посредника, выступающего против новых ударов США и Израиля по Ирану.
Иран, со своей стороны, не сдается. Израиль готовится к дальнейшему противостоянию, цель которого — ослабить и в конечном итоге свергнуть действующий режим.
Профессор Коби Майкл, старший научный сотрудник Института национальной стратегии и сионистской мысли «Мисгав» и старший исследователь Института исследований национальной безопасности (INSS), заявил в интервью Israel Hayom, что Израиль оказался в состоянии «стратегической неопределенности».
«Израиль оказался в реальности, где он не может конвертировать свои военные достижения в стратегический результат — то есть в формирование новой архитектуры региона, — отметил Майкл. — Эта неопределенность возникла из-за того, что американцы вступили в переговоры с иранцами, совершенно не понимая сути иранского режима. Было очевидно, что преодолеть разногласия между сторонами реалистичным путем невозможно, и что иранцы просто используют время для восстановления своего потенциала, поскольку они не отказались от оси как стратегической концепции и от своей цели по уничтожению Израиля».
«„Хезболла“ — это жемчужина иранской оси. Именно поэтому иранцы потребовали связать прекращение огня с США с прекращением огня в Ливане, чтобы сохранить „Хезболлу“ как свой главный стратегический актив. Это также сигнал всем остальных прокси-силам в Сирии, Ираке, Газе и Йемене, которые были сильно ослаблены: Иран придет им на помощь точно так же, как помогает „Хезболле“. Поэтому уже сейчас четко прослеживается их желание воссоздать огненное кольцо вокруг нас. Пока существует этот режим, нет никаких шансов на то, что Иран изменит свой курс».
Вступит ли НАТО в игру?
Майкл убежден, что Израиль должен быть готов к приказу о начале действий и к прямому продолжению операции «Рыкающий лев», которая формально так и не была завершена. «Пока Израилю необходимо позволить американцам контролировать ситуацию с Ираном, но мы должны быть готовы нанести мощный ответный удар, если иранский режим втянет нас в конфликт и атакует нашей территории», — сказал он.
«Трамп может попытаться создать коалицию со странами Персидского залива и, возможно, НАТО против Ирана. В этом случае он может потребовать от Израиля сдержанности при будущей иранской атаке — подобно требованию, которое президент Джордж Буш-старший предъявил премьер-министру Ицхаку Шамиру. Тогда Шамир согласился не атаковать Ирак, когда по Израилю запускали ракеты „Скад“. Сегодня, на мой взгляд, Израиль обязан жестко ответить в случае нападения, даже ценой разногласий с президентом Трампом и кризиса в отношениях с США».
Полковник в отставке, профессор Габи Сибони, генеральный директор Иерусалимского института стратегии и безопасности, объяснил связь между ослаблением иранской оси и растущим влиянием Турции в регионе: «Слабый Иран устраивает Турцию, а вот обновленный Иран — нет. Именно поэтому турки помешали попытке ввести курдские формирования в Иран, и не только из-за собственного конфликта с курдами».
«Ослабление Ирана очевидно, и режим живет взаймы, — продолжить Сибони. — Сохранится ли эта тенденция, зависит от действий американцев. Если наступательные операции распространятся на всю экономическую инфраструктуру Ирана, иранцам понадобятся десятилетия на восстановление. Мы должны помнить: Иран способен еще целый век питаться одним хлебом, продолжая преследовать цель уничтожения еврейского государства. Они сделают все возможное, чтобы воссоздать огненное кольцо. Желание у них есть. Вопрос в том, будут ли возможности».
Говоря о подъеме Турции как региональной державы, Сибони отметил: «Радикальная суннитская ось во главе с Турцией и Катаром набирает силу. Замысел Эрдогана состоит в том, чтобы восстановить влияние Османской империи по всему Ближнему Востоку. Он удерживает огромную военную базу в Сомали и пытается бросить вызов торговому коридору из Индии через Израиль в остальной мир. Вместо него он хочет создать альтернативный маршрут через Турцию, Пакистан и Сирию. Турция также пытается действовать внутри Израиля, в том числе во время выборов, посредством кампаний влияния и активности в Священном бассейне Иерусалима. Она финансирует и строит мечети, пытаясь оспорить израильское присутствие».
На пути к оборонной независимости
Исследователи утверждают, что Израиль должен принять новую модель противостояния этим вызовам, включая Иран, Турцию, сферы их влияния и даже администрацию США. Вместо полной зависимости от США Израиль должен стремиться к максимальной оборонной автономии и формировать дополнительные альянсы в регионе.
«В последнее время я выступаю за постепенный отказ от американской военной помощи, и премьер-министр двигается в этом направлении», — заявил Сибони. Он подчеркнул, что цель Израиля — не класть все яйца в одну американскую корзину. «Мы также должны начать снижать зависимость от американских боеприпасов и развивать деловое партнерство с другими странами, такими как Южная Корея, Индия и Япония, для развития собственной оборонной промышленности», — сказал он.
Коби Майкл аналогичным образом призвал Израиль реорганизовать свои региональные и оборонные связи: «Во всем, что касается военной сферы, Израилю необходимо снизить зависимость от внешних цепочек поставок и нарастить внутреннее производство, чтобы не зависеть исключительно от США. Мы уже сталкивались с частичным эмбарго при администрации Байдена и увидели его риски. Нам нужно развивать сотрудничество с другими странами, включая Сербию, Венгрию и Индию, на которые мы сможем положиться во время кризиса».
Изоляция вместо прямой войны
Комментируя последние шаги Эрдогана, Майкл отметил, что не считает вероятной прямую войну Турции против Израиля. «Турция не стремится к войне с Израилем, она стремится изолировать и ослабить его, — заявил он. — Турция входит в каждую зону конфликта на Ближнем Востоке как влиятельный игрок, включая Ливан и Сирию. Она действует в исключительных экономических зонах напротив Греции и Кипра и укрепляет связи с Египтом и Пакистаном. Эти шаги имеют и демонстративное значение. Участники суннитского блока, включая Турцию и Пакистан, стремятся создать оборонный союз, и не стоит забывать, что Пакистан — ядерная держава».
Майкл назвал формирующуюся ось крайне проблематичной: «Турция использует этот альянс для установления региональной гегемонии и эксплуатации слабости Ирана. При этом у Трампа и Эрдогана весьма теплые отношения. Мы также не должны забывать, что партия Эрдогана является главным покровителем „Братьев-мусульман“. Она позволяет ХАМАС действовать с территории Турции и создавать террористическую инфраструктуру в Иудее и Самарии. Когда все эти элементы сочетаются с восприятием Израиля как регионального соперника, они выливаются в жесткую враждебность — как в риторике, так и на деле. Это существенно усложняет достижение целей Израиля».
Военная подготовка Израиля к противостоянию с Ираном остается на пике, параллельно с продолжающейся войной низкой интенсивности на всех фронтах, включая Ливан, Газу и Сирию. В то же время Сибони рекомендует включить Турцию в оперативные сценарии Израиля и наращивать военный потенциал с учетом этого фактора.
«Армия должна укрепить ВМС Израиля, поскольку Турция обладает колоссальными военно-морскими возможностями и при желании может перекрыть Израилю доступ к морю, — резюмировал Сибони. — Кроме того, необходимо заблокировать продажу израильской судоходной компании Zim турецкой компании, частично принадлежащей Катару».
На фоне всех изменений вокруг страны Израиль должен не терять из виду главную цель. «Мы не должны забывать, что первоочередная задача Израиля — завершение миссии в Иране, вплоть до смены режима», — заключил эксперт.