Ճապոնիայի Ազգային հետախուզական վարչությունը (ԱՀՎ) կսկսի աշխատանքը հուլիսի 31-ին։ Նրա առաջին ղեկավարը կդառնա 59-ամյա Կաձույա Հարան, որը ղեկավարում է կառավարությանն առընթեր գործող հետախուզական ծառայությունը՝ Հետազոտական բյուրոն, հայտնել է Kyodo-ն։
Միաժամանակ կկայանա Ազգային հետախուզության խորհրդի առաջին նիստը վարչապետ Սանաե Տակաիտիի նախագահությամբ։ Խորհրդի կազմում կընդգրկվեն կառավարության առանցքային նախարարները, այդ թվում՝ արտաքին գործերի, պաշտպանության, արդարադատության և ֆինանսների նախարարությունների ղեկավարները։
Նոր գերատեսչությունը կստեղծվի կառավարության Հետազոտական բյուրոյի հիման վրա և կպահպանի նախնական՝ 730 աշխատակցից բաղկացած հաստիքը։ ԱՀՎ-ն կզբաղվի հետախուզական տվյալների վերլուծությամբ, գործող հետախուզական և հակահետախուզական ստորաբաժանումների աշխատանքի համակարգմամբ, ինչպես նաև կհամագործակցի արտասահմանյան գործընկերների, այդ թվում՝ ԱՄՆ ԿՀՎ-ի հետ։
Այն կդառնա Ճապոնիայի պատմության մեջ առաջին կենտրոնացված հետախուզական կառույցը։ Հետագայում կառավարությունը նաև նախատեսում է մշակել հակահետախուզության մասին օրենսդրություն և օտարերկրյա գործակալների կարգավիճակի հնարավոր ներդրում։

Национальное разведывательное управление (НРУ) Японии начнет работу 31 июля. Его первым руководителем станет 59-летний Кадзуя Хара, возглавляющий Исследовательское бюро кабинета министров — действующую разведслужбу при правительстве, сообщает Kyodo.
Одновременно состоится первое заседание Национального совета по разведке под председательством премьер-министра Санаэ Такаити. В состав совета войдут ключевые министры правительства, включая глав МИД, Минобороны, Минюста и Минфина.
Новое ведомство будет создано на базе Исследовательского бюро кабинета министров и сохранит первоначальный штат в 730 сотрудников. НРУ займется анализом разведданных, координацией работы существующих разведывательных и контрразведывательных подразделений, а также будет взаимодействовать с зарубежными партнерами, включая ЦРУ США.
Это станет первой в истории Японии централизованной разведывательной структурой. В дальнейшем правительство также планирует разработать законодательство о контрразведке и возможном введении статуса иностранных агентов.