Ճապոնիայի Ազգային հետախուզական վարչությունը (ԱՀՎ) կսկսի աշխատանքը հուլիսի 31-ին։ Նրա առաջին ղեկավարը կդառնա 59-ամյա Կաձույա Հարան, որը ղեկավարում է կառավարությանն առընթեր գործող հետախուզական ծառայությունը՝ Հետազոտական բյուրոն, հայտնել է Kyodo-ն։
Միաժամանակ կկայանա Ազգային հետախուզության խորհրդի առաջին նիստը վարչապետ Սանաե Տակաիտիի նախագահությամբ։ Խորհրդի կազմում կընդգրկվեն կառավարության առանցքային նախարարները, այդ թվում՝ արտաքին գործերի, պաշտպանության, արդարադատության և ֆինանսների նախարարությունների ղեկավարները։
Նոր գերատեսչությունը կստեղծվի կառավարության Հետազոտական բյուրոյի հիման վրա և կպահպանի նախնական՝ 730 աշխատակցից բաղկացած հաստիքը։ ԱՀՎ-ն կզբաղվի հետախուզական տվյալների վերլուծությամբ, գործող հետախուզական և հակահետախուզական ստորաբաժանումների աշխատանքի համակարգմամբ, ինչպես նաև կհամագործակցի արտասահմանյան գործընկերների, այդ թվում՝ ԱՄՆ ԿՀՎ-ի հետ։
Այն կդառնա Ճապոնիայի պատմության մեջ առաջին կենտրոնացված հետախուզական կառույցը։ Հետագայում կառավարությունը նաև նախատեսում է մշակել հակահետախուզության մասին օրենսդրություն և օտարերկրյա գործակալների կարգավիճակի հնարավոր ներդրում։

Japan’s National Intelligence Agency (NIA) will begin operations on July 31. Its first director will be 59-year-old Kazuya Hara, who currently heads the Cabinet Intelligence and Research Office, the existing government intelligence service, Kyodo reports.
At the same time, the first meeting of the National Intelligence Council will be held under the chairmanship of Prime Minister Sanae Takaichi. The council will include key cabinet ministers, including the heads of the foreign ministry, defense ministry, justice ministry, and finance ministry.
The new agency will be established on the basis of the Cabinet Intelligence and Research Office and will retain its initial staff of 730 employees. The NIA will analyze intelligence, coordinate the work of existing intelligence and counterintelligence units, and cooperate with foreign partners, including the U.S. CIA.
This will be the first centralized intelligence structure in Japan’s history. The government also plans to develop counterintelligence legislation and legislation on the possible introduction of foreign agent status.