Այսօր Մասաչուսեթսի տեխնոլոգիական ինստիտուտում (MIT) հյուրընկալվեցի նաև աշխարհահռչակ ամերիկահայ տնտեսագետ, տնտեսագիտության ոլորտում Նոբելյան մրցանակակիր պրոֆեսոր Դարոն Աճեմօղլուին։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպան Նարեկ Մկրտչյանը:
«Դարոնին ճանաչում եմ դեռ ուսանողական տարիներից։ Մեր առաջին շփումից արդեն հասկացա, որ գործ ունեմ առաքինի գիտնականի և պատասխանատու մանկավարժի հետ։ 2013 թվականին Դարոնն արդեն համաշխարհային հեղինակություն վայելող գիտնական էր, իսկ ես՝ Ամերիկյան համալսարանի սովորական ուսանող։ Այդ ժամանակ որոշեցի, որ մակրոէկոնոմիկայի դասընթացի հանձնարարություններից մեկը պետք է քննարկեմ հենց նրա հետ և, գրեթե չակնկալելով պատասխան, նամակ գրեցի նրան։
Ի զարմանս ինձ՝ բազմազբաղ գիտնականը, որն արդեն այդ տարիներին աշխարհի ուշադրության կենտրոնում էր, ոչ միայն պատասխանեց, այլև մեծ պատասխանատվությամբ շարունակեց նամակագրությունը՝ խորհուրդներ տալով մի ուսանողի, որին անձամբ նույնիսկ չէր ճանաչում։
Այսօր MIT-ում Դարոնի հետ ջերմությամբ հիշեցինք այդ պատմությունը։ Քննարկեցինք Հայաստանի վերջին տարիների զարգացումները, Հայաստանի և ԱՄՆ-ի միջև ձևավորված օրակարգը, ինչպես նաև Դարոնի մյուս շաբաթ լույս տեսնող What Happened to Liberal Democracy? գիրքը։

Сегодня в Массачусетском технологическом институте (MIT) я также встретился со всемирно известным американским экономистом армянского происхождения, лауреатом Нобелевской премии по экономике, профессором Дароном Аджемоглу. Об этом написал на своей странице в Facebook посол Армении в США Нарек Мкртчян.
«Я знаю Дарона еще со студенческих лет. Уже с нашей первой встречи я понял, что имею дело с высоконравственным ученым и ответственным педагогом. В 2013 году Дарон уже был ученым с мировым именем, а я - обычным студентом Американского университета. Тогда я решил, что одно из заданий по курсу макроэкономики должен обсудить именно с ним, и, почти не ожидая ответа, написал ему письмо.
К моему удивлению, чрезвычайно занятый ученый, который уже в те годы находился в центре внимания мира, не только ответил, но и с большой ответственностью продолжил переписку, давая советы студенту, которого даже лично не знал.
Сегодня в MIT мы с теплотой вспомнили эту историю. Обсудили развитие Армении в последние годы, сформировавшуюся между Арменией и США повестку, а также книгу Дарона «What Happened to Liberal Democracy?», которая выйдет на следующей неделе.