Թուրքիայի հարավային շրջանում գտնվող Հաթայ նահանգի Իսքենդերունի շրջանում կառուցված «Քառասուն մանուկ» հայկական եկեղեցին վերանորոգվում է, հայտնում է Ermenihabar.am–ը։
Նշենք, որ եկեղեցին զգալի վնաս էր կրել 2023-ի փետրվարի 6-ին Թուրքիայում տեղի ունեցած 7.6-7.7 մագնիտուդ ուժգնությամբ երկրաշարժի հետևանքով։ Եկեղեցին կառուցվել է 1876-ին և ունի 150 տարվա պատմություն։
«Քառասուն մանուկ» հայկական եկեղեցու հիմնադրամի տնօրենների խորհրդի նախագահ Յուսուֆ Թաբաշը հայտարարել է, որ վերականգնման աշխատանքները կիրականացվեն պետության կողմից տրամադրված 5 մլն լիրայի (105.000 դոլար) աջակցությամբ: Երկրաշարժից հետո վնասվել և ավերվել է խորանի հատվածը։
Թաբաշն ընդգծել է, որ եկեղեցին այս շաբաթվա վերջին ամբողջությամբ փակ կլինի պատարագների համար։ Վերականգնման շրջանակներում կնորոգվի եկեղեցու տանիքը, կվերականգնվի հատակը և կլուծվի առկա ջրահեռացման խնդիրը։ Կվերակառուցվեն խորանները, և անհրաժեշտ աշխատանքներ կկատարվեն վերանորոգման կարիք ունեցող պատերի տեսքը վերականգնելու համար։
Բացի այդ կվերականգնվեն նաև եկեղեցուն կից կառույցները, խանութները, որոնք ապահովում են եկեղեցու եկամտի աղբյուրը։

The Forty Children Armenian Church in the Iskenderun district of Hatay Province in southern Turkey is being renovated, Ermenihabar.am reports.
This church suffered significant damage as a result of the 7.6-7.7 magnitude earthquake that struck Turkey on February 6, 2023. The church was built in 1876
Yusuf Tabas, chairman of the board of directors of the Forty Children Armenian Church Foundation, announced that the renovation will be carried out with the assistance of 5 million liras ($105,000) provided by the state.
The church altar was damaged and destroyed after the quake.
Tabas said that the church will be completely closed for religious services at the end of this week.
The renovation will include a roof replacement, a floor replacement, and a solution to the existing drainage problem. Also, the altars will be rebuilt, and necessary work will be done to restore the appearance of the walls that need repair.
The church’s adjacent structures and shops, which provide the church’s source of income, will also be renovated.