Շինարարական ընկերությունները, որոնք չեն աշխատում 21-րդ դարի չափանիշներին և մոտեցումներին համապատասխան, պետք է դադարեցնեն իրենց գործունեությունը։ Այդ մասին այսօր՝ օգոստոսի 13-ին, Կառավարության նիստում հայտարարեց Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա հավելեց, որ Կառավարությունն արդեն հնարավորություն էր տվել նման ընկերություններին։ Նրա գնահատմամբ՝ շինարարության ոլորտում հինգ տարվա ընթացքում հնարավոր է անել ավելի շատ, քան նախորդ ութ տարիներին։
Քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահ Եղիազար Վարդանյանն, իր հերթին, տեղեկացրեց, որ 2025 թվականին կառուցվել է 1985 թվականի համեմատ 80%-ով ավելի բնակարան, երբ Խորհրդային Հայաստանի շրջանում գրանցվել էին բնակարանաշինության ամենաբարձր տեմպերը։ Նա նշեց, որ մինչև տարեվերջ կապիտալ ծախսերի ծավալը կգերազանցի 900 մլրդ դրամը։

Строительные компании, которые не работают по стандартам и подходам XXI века, должны прекратить свою деятельность. Об этом на заседании Правительства 13 августа заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян.
Он добавил, что Правительство таким компаниям уже давало шанс. По его оценке, в строительном секторе можно в течение пяти лет сделать больше, чем за предыдущие восемь лет.
Председатель Комитета градостроительства Егиазар Варданян, в свою очередь, сообщил, что в 2025 году было построено на 80% больше квартир, чем в 1985 году, когда были зафиксированы самые высокие темпы строительства жилья в период Советской Армении. Он отметил, что к концу года объем капитальных расходов перевалит за 900 млрд. драмов.