Ամերիկացի զինվորականները ծրագրում են մինչև սեպտեմբերի վերջ դուրս բերել իրենց բոլոր զորքերը Իրաքից, ABC News-ին հայտնել են պաշտոնյաները։
Դա կնշանակի այնտեղ ԱՄՆ ներկայության ավարտը, որը սկսվել էր 2003 թվականին Իրաք ներխուժմամբ։
2024 թվականին Վաշինգտոնն ու Բաղդադը պայմանավորվել էին աստիճանաբար դադարեցնել ԱՄՆ ղեկավարությամբ իրականացվող, «Իսլամական պետություն» խմբավորման դեմ ուղղված զգալիորեն ավելի փոքրածավալ գործողությունները։
Անցյալ տարի ամերիկյան զորքերը լքեցին Իրաքի շրջանների մեծ մասում տեղակայված բազաները, սակայն պահպանեցին ներկայությունը կիսաինքնավար հյուսիսային քրդական տարածաշրջանում։ Փետրվարի 28-ին Իրանի դեմ ԱՄՆ-ի և Իսրայելի սկսված պատերազմի սկզբից ի վեր այնտեղի բազաները պարբերաբար ենթարկվում են հարձակումների։
Չորեքշաբթի Իրաքի վարչապետ Ալի ազ-Զաիդին հանդիպել է ԱՄՆ Կենտրոնական հրամանատարության ղեկավար Բրեդ Կուպերի հետ։ Հանդիպումից հետո իր հայտարարության մեջ ազ-Զաիդին սեպտեմբերի 30-ն անվանել է «Իրաքում ԻՊ-ի դեմ պայքարի Գլոբալ կոալիցիայի ռազմական առաքելության ավարտի վերջնական ամսաթիվ»։
ԱՄՆ ներկայացուցիչը հաստատել է, որ ամերիկացիները մտադիր են զորքերի դուրսբերումն ավարտել մինչև սեպտեմբերի 30-ը, սակայն հրաժարվել է հայտնել, թե քանի զինծառայող է մնացել Իրաքում և ուր են նրանք վերատեղակայվելու։
Երկու իրաքյան քուրդ պաշտոնյաներ հայտնել են, որ Էրբիլից ամերիկյան զորքերի և ռազմական տեխնիկայի դուրսբերումը սկսվել է մոտ երեք շաբաթ առաջ։

Американские военные планируют вывести все свои войска из Ирака к концу сентября, сообщили ABC News официальные лица.
Это ознаменует конец присутствия США там, начавшегося с вторжения в Ирак в 2003 году.
В 2024 году Вашингтон и Багдад договорились свернуть гораздо более мелкие операции под руководством США против группировки «Исламское государство».
В прошлом году американские войска покинули базы в большинстве районов Ирака, но сохранили присутствие в полуавтономном северном курдском регионе. С момента начала войны США и Израиля против Ирана 28 февраля базы там регулярно подвергаются нападениям.
В среду премьер-министр Ирака Али аз-Заиди встретился с командующим Центральным командованием США Брэдом Купером. В своем заявлении после встречи аз-Заиди назвал 30 сентября «окончательной датой завершения военной миссии Глобальной коалиции по борьбе с ИГИЛ в Ираке».
Представитель США подтвердил, что американцы рассчитывают завершить вывод войск к 30 сентября, но отказался сообщить, сколько военнослужащих осталось в Ираке и куда они будут передислоцированы.
Два иракских курдских чиновника заявили, что вывод американских войск и военной техники из Эрбиля начался около трех недель назад.