Եվրամիությանը անդամակցելը Թուրքիայի առաջնահերթությունների մեջ չի մտնում, Al Jazeera Arabic հեռուստաալիքի հարցազրույցում հայտնել է երկրի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը։
Նրա խոսքով՝ Եվրոպան ինքը պատրաստակամություն չի ցուցաբերում ընդունել Թուրքիային ԵՄ, դրա հետևանքով միությունում Թուրքիայի բացակայությունից ավելի շատ տուժում է հենց Եվրոպան։
«Եվրոպան պարտվողի դերում է այն պատճառով, որ Թուրքիան ԵՄ անդամ չէ», — ասել է Էրդողանը։
Միևնույն ժամանակ, նա նշել է, որ, իր գնահատմամբ, եվրոպական կողմը պատրաստակամություն չի ցուցաբերում ընդունել Թուրքիային իր շարքերը։
«Եվրոպական միությանն անդամակցելը մեր առաջնահերթությունների մեջ չի մտնում», — ընդգծել է Թուրքիայի նախագահը։
Խոսելով Մերձավոր Արևելքում տիրող իրավիճակի մասին՝ Էրդողանը հայտնել է, որ Թուրքիան չի կարող Գազան թողնել առանց աջակցության և կանի անհրաժեշտ ամեն ինչ՝ պաղեստինյան բնակչությանն օգնություն ցուցաբերելու համար։
Նրա խոսքով՝ ՀԱՄԱՍ-ը բարեխղճորեն կատարում է ստանձնած պարտավորությունները, մինչդեռ Իսրայելը շարունակում է ռազմական գործողությունները։
Էրդողանը նաև հայտնել է, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ քննարկել է Լիբանանում պատերազմը դադարեցնելու անհրաժեշտությունը։ Նա Իսրայելի հարձակումների շարունակությունը Լիբանանի տարածքում անվանել է Անկարայի համար լուրջ մտահոգության աղբյուր և ընդգծել ԱՄՆ դերի կարևորությունը Լիբանանում Իսրայելի ռազմական արշավը դադարեցնելու հարցում։

Вступление в Европейский союз не входит в число приоритетов Турции, заявил президент страны Реджеп Тайип Эрдоган в интервью телеканалу Al Jazeera Arabic.
По его словам, сама Европа не демонстрирует готовности принять Турцию в ЕС, а в результате от ее отсутствия в объединении больше проигрывает именно Европа.
«Европа является проигравшей из-за того, что Турция не входит в ЕС», — сказал Эрдоган.
При этом он отметил, что европейская сторона, по его оценке, не проявляет готовности принять Турцию в свои ряды.
«Вступление в Европейский союз не входит в число наших приоритетов», — подчеркнул турецкий президент.
Говоря о ситуации на Ближнем Востоке, Эрдоган заявил, что Турция не может оставить Газу без поддержки и будет делать все необходимое для оказания помощи палестинскому населению.
По его словам, ХАМАС добросовестно выполняет взятые на себя обязательства, тогда как Израиль продолжает военные действия.
Эрдоган также сообщил, что обсуждал с президентом США Дональдом Трампом необходимость прекращения войны в Ливане. Он назвал продолжение израильских атак на ливанской территории серьезным источником обеспокоенности для Анкары и подчеркнул важность роли США в прекращении израильской военной кампании в Ливане.