Աթենքից ոչ հեռու գտնվող Հունաստանի Սալամին կղզում միաժամանակ առաջացած երկու անտառային հրդեհի հետևանքով երկու մարդ է զոհվել, հաղորդում է AFP-ն՝ հղում անելով Հունաստանի հրշեջ ծառայության աղբյուրներին։
Զոհված երկու մարդկանց մարմինները հայտնաբերվել են կղզու հարավում գտնվող Պերիստերիա լողափի շրջանում։ Հրդեհները գրեթե միաժամանակ են սկսվել Սալամինի հարավում և արևելքում գտնվող հանգստի երկու հայտնի վայրերում։
Կրակի տարածման պատճառով իշխանությունները տարհանման վերաբերյալ մի քանի հրահանգ են հայտարարել։ Կղզուց սկսել են տարհանել հարյուրավոր հանգստացողների և տեղացի բնակիչների։ Հրշեջ ծառայությունը իրավիճակը բնութագրել է բարդ, քանի որ կրակը տարածվում էր բնակելի գոտում։
Հրդեհների մարմանը ներգրավվել է մոտ 150 հրշեջ, 32 հրշեջ մեքենա, չորս ինքնաթիռ և վեց ուղղաթիռ։ Առափնյա պահպանությունը տարածք է ուղարկել հինգ պարեկային նավակ, ինչպես նաև մարդկանց տարհանման համար ներգրավել է մասնավոր նավեր։
Ոստիկանությունը փակում էր ճանապարհների առանձին հատվածներ և օգնում էր բնակիչներին ու հանգստացողներին լքել վտանգավոր շրջանները։

На греческом острове Саламин, расположенном недалеко от Афин, в результате двух одновременно возникших лесных пожаров погибли два человека, сообщает AFP со ссылкой на источники в пожарной службе Греции.
Тела двух погибших обнаружили в районе пляжа Перистерия на юге острова. Возгорания начались практически одновременно в двух популярных местах отдыха на юге и востоке Саламина.
Из-за распространения огня власти объявили несколько распоряжений об эвакуации. С острова начали эвакуировать сотни отдыхающих и местных жителей. Пожарная служба охарактеризовала ситуацию как сложную, поскольку огонь распространялся в жилой зоне.
К тушению пожаров привлекли около 150 пожарных, 32 пожарные машины, четыре самолета и шесть вертолетов. Береговая охрана направила в район пять патрульных катеров, а также привлекла частные суда для эвакуации людей.
Полиция перекрывала отдельные участки дорог и помогала жителям и отдыхающим покинуть опасные районы.