Ինդոնեզիայի երեք օդանավակայաններ, այդ թվում՝ մայրաքաղաքի Սուկառնո-Հատտա միջազգային օդանավակայանը, վերսկսել են աշխատանքը Անակ-Կրակատաուի ժայթքման հետևանքով առաջացած հրաբխային մոխրի պատճառով ժամանակավոր փակվելուց հետո, հաղորդում է Antara գործակալությունը՝ հղում անելով օդանավակայանների օպերատոր InJourney Airports-ին։
Ընկերության տվյալներով՝ Սուկառնո-Հատտան երեքշաբթի տեղական ժամանակով ժամը 0։30-ին վերսկսել է չվերթների սպասարկումը։ Ջակարտայի Հալիմ-Պերդանակուսումա օդանավակայանը բացվել է 0։40-ին, իսկ Բանդունգի Հուսեյն-Սաստրանեգարան՝ 0։42-ին։
«Երեք օդանավակայանների թռիչքային և ուղևորային գոտիների ենթակառուցվածքը կրկին պատրաստ է սպասարկել չվերթները։ Ապահովված է նաև ամբողջ օպերացիոն և սպասարկող անձնակազմի պատրաստվածությունը», - հայտարարել է InJourney Airports-ի ներկայացուցիչ Արի Ահսանուրրոխիմը։
Բացումից առաջ մասնագետները հրաբխային մոխրից մաքրել են թռիչքուղիները, ղեկուղիներն ու կանգառատեղիները։ Թռիչքուղիների ծածկույթի կպչունության հատկությունների ստուգումը ցույց է տվել, որ դրանք համապատասխանում են թռիչքների իրականացման պահանջներին։
Ինչպես ճշտել է Սուկառնո-Հատտա օդանավակայանի գլխավոր մենեջեր Հերու Կարյադին, աշխատանքի վերականգնումն ընթանում է փուլ առ փուլ։ Սկզբնական փուլում կիրառվում է օդային երթևեկության հոսքերի կառավարման համակարգ, որը թույլ է տալիս աստիճանաբար ավելացնել ժամանող և մեկնող ինքնաթիռների թիվը։
Ուղևորներին կոչ են արել օդանավակայան մեկնելուց առաջ ստուգել չվերթների կարգավիճակը ավիաընկերությունների պաշտոնական ալիքներով, քանի որ ժամանակացույցը կարող է ճշգրտվել։
Անակ-Կրակատաուի ժայթքումը դիտվել է անցած ուրբաթից մինչև երկուշաբթի։ Այն ուղեկցվում է դղրդյունով, տատանումներով և լավայի շատրվաններով։ Արբանյակային տվյալների համաձայն՝ հրաբխային մոխիրը բարձրացել է ծովի մակարդակից մոտ 15 կիլոմետր բարձրության վրա։

Три аэропорта Индонезии, включая столичный международный аэропорт Сукарно-Хатта, возобновили работу после временного закрытия из-за вулканического пепла от извержения Анак-Кракатау, передает агентство Antara со ссылкой на оператора аэропортов InJourney Airports.
По данным компании, Сукарно-Хатта возобновил обслуживание рейсов во вторник в 0.30 по местному времени. Аэропорт Халим-Перданакусума в Джакарте открылся в 0.40, а Хусейн-Састранегара в Бандунге - в 0.42.
«Инфраструктура летной и пассажирской зон трех аэропортов готова вновь обслуживать рейсы. Готовность всего операционного и обслуживающего персонала также обеспечена», - заявил представитель InJourney Airports Ари Ахсануррохим.
Перед открытием специалисты очистили от вулканического пепла взлетно-посадочные полосы, рулежные дорожки и перроны. Проверка сцепных свойств покрытия полос показала, что они соответствуют требованиям для выполнения полетов.
Как уточнил генеральный менеджер аэропорта Сукарно-Хатта Херу Карьяди, восстановление работы проходит поэтапно. На начальном этапе применяется система управления потоками воздушного движения, позволяющая постепенно наращивать число прибывающих и вылетающих самолетов.
Пассажиров призвали перед выездом в аэропорт проверять статус рейсов через официальные каналы авиакомпаний, поскольку расписание может корректироваться.
Извержение Анак-Кракатау наблюдалось с минувшей пятницы и до понедельника. Оно сопровождается грохотом, вибрациями и фонтанами лавы. Вулканический пепел, согласно спутниковым данным, поднимался примерно до 15 километров над уровнем моря.