ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Անդերս Ֆոգ Ռասմուսենը այսօր՝ դեկտեմբերի 15-ին, եռօրյա աշխատանքային այցով ժամանում է Մոսկվա։ Սա Դաշինքի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում Ռասմուսենի առաջին այցն է Ռուսաստան։
Չորեքշաբթի նախատեսված են գլխավոր քարտուղարի հանդիպումները Ռուսաստանի նախագահ Դմիտրի Մեդվեդեւի եւ վարչապետ Վլադիմիր Պուտինի հետ, հաղորդում է «Ինտերֆաքսը»։ Բացի այդ, Ռասմուսենը կհանդիպի նաեւ ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի հետ։
Սպասվում է, որ բանակցություններում հիմնականում կքննարկվեն Աֆղանստանի իրադրությունը, հրթիռային պաշտպանության հարցերը, ինչպես նաեւ եվրոպական անվտանգության նոր հայեցակարգի մասին Ռուսաստանի առաջարկը։ Նախկինում ՆԱՏՕ-ի պաշտոնական ներկայացուցիչ Ջեյմս Ապաթուրայը հայտարարել էր, որ Դաշինքը Ավֆղանստանի հարցում Ռուսաստանից ավելի մեծ օգնություն է ակնկալում, մասնավորապես՝ Աֆղանստանի վերականգնման առումով, հաղորդում է «Մայակ» ռադիոկայանը։
Ինքը՝ Ռասմուսենը, մինչ Մոսկվա մեկնելը հայտարարել է, թե մտադիր է նախագահ Մեդվեդեւի հետ քննարկել Ռուսաստանի եւ ՆԱՏՕ-ի հարաբերությունների վերականգնման հարցը, որոնք լրջորեն խաթարվել էին ռուս-վրացական հակամարտությունից հետո։

Генеральный секретарь НАТО Андерс Фог Расмуссен прибывает сегодня, 15 декабря, с трехдневным рабочим визитом в Москву. Это будет его первое посещение российской столицы в таком качестве.
В среду запланированы переговоры генсека с президентом страны Дмитрием Медведевым и премьер-министром Владимиром Путиным, сообщает «Интерфакс». Кроме того, генсеку альянса предстоит встретиться с министром иностранных дел РФ Сергеем Лавровым.
Ожидается, что главными в повестке дня переговоров станут ситуация в Афганистане, вопросы ракетной обороны, а также предложения России о новой европейской архитектуре безопасности. Ранее официальный представитель НАТО Джеймс Аппатурай заявил, что альянс ждет от России большей помощи по Афганистану, в частности, содействия в восстановлении страны, передает радио «Маяк»
Как сообщил сам Расмуссен перед поездкой в Москву, он намерен обсудить с президентом Медведевым возобновление отношений между Россией и НАТО, которые серьезно пострадали после прошлогодних августовских событий на Кавказе.