2009թ. մշակույթի ոլորտում ամենամեծ ձեռքբերումն այն է, որ Հայաստանը դարձավ միջազգային փառատոնների երկիր, եւ դա շնորհիվ թատերական գործիչների միության՝ ռեժիսոր Երվանդ Ղազանչյանի գլխավորությամբ: NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նման կարծիք հայտնեց Երեւանի Ստանիսլավսկու անվան պետական ռուսական դրամատիկական թատրոնի գլխավոր ռեժիսոր Ալեքսանդր Գրիգորյանը:
Իսկ ամենաբարձր մրցանակը, որին արժանացել են հայ թատերական գործիչները, Գրիգորյանը համարեց Կիրիլ Լավրովի անվան մրցանակը, որ ստացել է Ստանիսլավսկու թատրոնը՝ Պետերբուրգում կայացած փառատոնում: «Դրանից բարձր Հայաստանում ոչ ոք չի ստացել»,- նկատեց ռեժիսորը:
Ինչ վերաբերում է ձախողումներին, Գրիգորյանը ցավով նշեց փաստը, որ Սունդուկյանի թատրոնն առ այսօր մնացել է առանց գեղարվեստական ղեկավարի: «Հայաստանում մշակույթի ոլորտում այնքան ձախողում կա, որ դժվար է առանձնացնել ինչ-որ մեկը: Բայց դրանում մեղավոր ենք մենք՝ ինքներս»,- նկատեց ռեժիսորը:

Самым большим достижением 2009 года в сфере культуры стал тот факт, что Армения стала страной международных фестивалей, и это, во многом благодаря театральным деятелям во главе с режиссером Ервандом Казанчяном. Такое мнение в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am выразил главный режиссер Ереванского государственного русского драматического театра имени Станиславского Александр Григорян.
А самой высокой премией, которой удостоились армянские театральные деятели, Григорян посчитал премию имени Кирилла Лаврова, которой удостоился театр Станиславского на международном театральном фестивале в Петербурге. «Выше этой премии в Армении никто, ни одну награду не получал», — заметил режиссер.
Что касается упущений, то, Григорян с сожалением отметил тот факт, что театр имени Сундукяна до сих пор остается без художественного руководителя. «В целом упущений в сфере столь много, что выделять одно или два очень сложно, но в этом виноваты мы сами»,- заметил режиссер.