2009թ. մշակույթի ոլորտում ամենամեծ ձեռքբերումն այն է, որ Հայաստանը դարձավ միջազգային փառատոնների երկիր, եւ դա շնորհիվ թատերական գործիչների միության՝ ռեժիսոր Երվանդ Ղազանչյանի գլխավորությամբ: NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նման կարծիք հայտնեց Երեւանի Ստանիսլավսկու անվան պետական ռուսական դրամատիկական թատրոնի գլխավոր ռեժիսոր Ալեքսանդր Գրիգորյանը:
Իսկ ամենաբարձր մրցանակը, որին արժանացել են հայ թատերական գործիչները, Գրիգորյանը համարեց Կիրիլ Լավրովի անվան մրցանակը, որ ստացել է Ստանիսլավսկու թատրոնը՝ Պետերբուրգում կայացած փառատոնում: «Դրանից բարձր Հայաստանում ոչ ոք չի ստացել»,- նկատեց ռեժիսորը:
Ինչ վերաբերում է ձախողումներին, Գրիգորյանը ցավով նշեց փաստը, որ Սունդուկյանի թատրոնն առ այսօր մնացել է առանց գեղարվեստական ղեկավարի: «Հայաստանում մշակույթի ոլորտում այնքան ձախողում կա, որ դժվար է առանձնացնել ինչ-որ մեկը: Բայց դրանում մեղավոր ենք մենք՝ ինքներս»,- նկատեց ռեժիսորը:

The most significant achievement of 2009 in the culture was Armenia's inclusion in the countries running international festivals, to a large extent thanks to cultural workers headed by director Yervand Ghazanchyan, the director of Stanislavskiy Russian Drama theatre Alexander Grigoryan told NEWS.am.
He also underlined that Russian Drama theatre bestowed an award after Kirill Lavrov at the international theatre festival in St. Petersburg. “No one in Armenia got higher award ever,” the director said.
As to the neglects, Grigoryan ruefully outlined that theatre after Sundukyan still has no art director. “On the whole it is difficult to mention one or two neglects as there are a lot in cultural field though with fault of ours,” director concluded.