Ադրբեջանական ԶԼՄ-ը կրկին մոլորվել են երեք ծառի արանքում` փորձելով ղարաբաղյան կողմին ներկայացնել դժգույն լույսի ներքո: Այդ մասին ասված է ԼՂՀ ԱԳՆ տեղեկատվական վարչության տարածած հայտարարության մեջ:
ԱԳՆ-ն հայտնել է, որ «դեկտեմբերի 20-ին ԼՂՀ եւ Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծում նախ „հայ“ զինծառայողի, այնուհետեւ, ինչպես պարզվել է, ադրբեջանցի զինվորի կողմից սպանված կինը մեկ օրվա ընթացքում „հայից“ վերածվել է ադրբեջանուհու: Ընդ որում, որպես այդ լուրի լուսանկար է օգտագործվել սպանված վրացուհու լուսանկարը, որն արվել է 2008թ. օգոստոսին Հարավային Օսիայի պատերազմի ժամանակ»:
Ղարաբաղի ԱԳՆ-ի փոխանցմամբ, «Ադրբեջանական ԶԼՄ-ները իրենց հակահայկական քարոզչության մեջ վաղուց արդեն կեղծիքներ են կիրառում: Դա նկատել է ոչ միայն ղարաբաղյան կողմը: Մոսկովյան Новый регион հրատարակությունը գրում է, որ Ադրբեջանի ԶԼՄ-ները վերջին երեք ամիսների ընթացքում արդեն առնվազն երրորդ անգամ են կեղծարարություններ արել` օգտագործելով տարբեր երկրների լուսանկարչական նյութերը „հայկական ագրեսիայի փաստերը ապացուցելու“ համար: Կնոջ սպանության հետ կապված ադրբեջանական Vesti.az գործակալության վերոնշյալ կեղծիքից բացի, հրատարակությունը որպես օրինակ է բերում 2008թ. օգոստոսին սպանված վրացի զինվորի լուսանկարի տեղադրումը իբրեւ ղարաբաղյան կողմի կորուստների „հաստատում“, որոնք, իբրեւ թե, տեղի են ունեցել ադրբեջանական դիրքերի վրա ԼՂՀ պաշտպանության բանակի ստորաբաժանումների հարձակման հետեւանքով: Իրականում, ամեն ինչ ճիշտ հակառակն է եղել:
Բացի այդ, ռուսական հրատարակությունը դիմակազերծել է ադրբեջանական Trend լրատվական գործակալությանը, որը հաղորդել էր ղարաբաղյան հակամարտության մասին փաստագրական ֆիլմի ավարտման մասին եւ որպես ֆիլմի ուղեկից լուսանկար օգտագործել էր իբրեւ թե „հայկական ագրեսիայի զոհերը“ պատկերող մի լուսանկար. այն ստուգելուց հետո պարզվել է, որ դա Կոսովոյի սպանված բնակիչների լուսանկարն է` վերցված կանադական ֆրանսալեզու կայքից:
Տվյալ կեղծիքը, որն օգտագործվել է Խոջալուի ողբերգական իրադարձությունների կապակցությամբ եւ որը տեղադրվել է ադրբեջանական մի շարք կայքերում, այդ թվում նաեւ հակահայկական ապատեղեկատվական գլխավոր կենտրոնի` Ադրբեջանի նախագահի տիկնոջ ղեկավարած Հեյդար Ալիեւի հիմնադրամի կայքէջում (www.azerbaijan.az), ավելի վաղ բացահայտվել է ԼՂՀ Արտաքին գործերի նախարարության կողմից»:
«Հարկ է հերթական անգամ արձանագրել, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների շարունակական հանդիպումների եւ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացի առաջընթացի վերաբերյալ միջազգային միջնորդների լավատեսական հայտարարությունների համապատկերում պաշտոնական Բաքուն եւ նրա ձեռնասուն ԶԼՄ-ները շարունակում են ՀՀ եւ ԼՂՀ դեմ ուղղված ագրեսիվ տեղեկատվական պատերազմը: Ընդսմին, նրանք չեն խորշում եւ ոչ մի միջոցից, որպեսզի չարիքների մեղավոր ներկայացնեն հայկական կողմին եւ համաշխարհային հանրության եւ սեփական ժողովրդի գիտակցության մեջ ներարկեն հայատյացության թույնի նոր չափաբաժին»,- ասված է հայտարարության մեջ:
«Ցավոք, պաշտոնական Բաքվի նման կործանարար քաղաքականությունը, համապատասխան միջազգային կառույցների կողմից պատշաճ գնահատականի չի արժանանում, ինչը սպառնում է ի չիք դարձնել երկարամյա խաղաղարար ջանքերը: Արեւմուտք „ինտեգրվող“ „ժողովրդավարական“ Ադրբեջանը եւ նրա „անկախ“ լրատվամիջոցները վերջ ի վերջո պետք է գիտակցեն, որ խոսքի ազատությունը ապատեղեկատվության ազատություն չէ»,- նշել են հայտարարության հեղինակները եւ հույս հայտնել, որ «գալիք տարի միջազգային հանրությունը ավելի լուրջ մոտեցում կցուցաբերի Ադրբեջանի իշխանությունների ոչ արդյունավետ գործողությունների նկատմամբ»:

Информационное управление министерства иностранных дел Нагорного Карабаха прокомментировало инцидент, имевший место 20 декабря сего года на линии соприкосновения вооруженных сил НКР и Азербайджана. В комментарии, в частности, говорится:
«Азербайджанские СМИ вновь заблудились в трех соснах, пытаясь выставить карабахскую сторону в неприглядном виде. В течение одного дня убитая 20 декабря сего года на линии соприкосновения вооруженных сил НКР и Азербайджана сначала „армянским“ военнослужащим, потом, как выяснилось, азербайджанским солдатом женщина из „армянки“ превратилась в азербайджанку. Причем, в качестве снимка к новости была использована фотография погибшей грузинки, сделанная еще в августе 2008 года в ходе войны в Южной Осетии. Азербайджанские СМИ давно уже практикуют подлоги в своей антиармянской пропаганде. Это подмечено не только карабахской стороной. Московское издание „Новый Регион“ пишет о том, что СМИ Азербайджана уже как минимум в третий раз за последние три месяца совершали фальсификации, используя фотоматериалы разных стран для „доказательства фактов армянской агрессии“. Помимо вышеуказанного подлога азербайджанского агентства „Вести.аз“, связанного с убийством женщины, издание приводит в качестве примера размещение фотографии убитого в августе 2008 года грузинского солдата в „подтверждение“ потерь карабахской стороны, якобы имевших место в результате нападения подразделений Армии обороны НКР на азербайджанские позиции. На самом деле все было с точностью до наоборот. Кроме того, российское издание разоблачило азербайджанское информагентство „Тренд“, сообщившее о завершении документального фильма о карабахском конфликте и использовавшее в качестве сопровождающей фотографии, на которой якобы изображены „жертвы армянской агрессии“, снимок, оказавшийся на поверку фотографией убитых жителей Косово, взятой с канадского франкоязычного сайта. Ранее данную фальшивку, использованную в связи с трагическими событиями в Ходжалу и выставленную на ряде азербайджанских сайтов, в том числе на странице сайта главного антиармянского дезинформационного центра — „Фонда Гейдара Алиева“ (www.azerbaijan.az), руководителем которого является супруга президента Азербайджана, раскрыло министерство иностранных дел НКР.
Приходится в очередной раз констатировать, что на фоне продолжающихся встреч президентов Армении и Азербайджана и оптимистичных заявлений международных посредников относительно продвижения процесса урегулирования карабахского конфликта, официальный Баку и его подручные СМИ продолжают агрессивную информационную войну против РА и НКР. При этом они не гнушаются никакими средствами ради того, чтобы выставить виновником злодеяний армянские стороны и впрыснуть в мировое общественное сознание и сознание собственного народа новую порцию яда армянофобии. К сожалению, подобная разрушительная политика официального Баку не получает должной оценки со стороны соответствующих международных структур, что чревато сведением на нет многолетних миротворческих усилий. „Интегрирующийся“ в Запад „демократический“ Азербайджан и его „независимые“ СМИ в конце концов должны осознать, что свобода слова — это не свобода дезинформации. Надеемся, что в наступающем году международное сообщество более серьезно подойдет к контрпродуктивным действиям властей Азербайджана».