Ադրբեջանական ԶԼՄ-ը կրկին մոլորվել են երեք ծառի արանքում` փորձելով ղարաբաղյան կողմին ներկայացնել դժգույն լույսի ներքո: Այդ մասին ասված է ԼՂՀ ԱԳՆ տեղեկատվական վարչության տարածած հայտարարության մեջ:
ԱԳՆ-ն հայտնել է, որ «դեկտեմբերի 20-ին ԼՂՀ եւ Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծում նախ „հայ“ զինծառայողի, այնուհետեւ, ինչպես պարզվել է, ադրբեջանցի զինվորի կողմից սպանված կինը մեկ օրվա ընթացքում „հայից“ վերածվել է ադրբեջանուհու: Ընդ որում, որպես այդ լուրի լուսանկար է օգտագործվել սպանված վրացուհու լուսանկարը, որն արվել է 2008թ. օգոստոսին Հարավային Օսիայի պատերազմի ժամանակ»:
Ղարաբաղի ԱԳՆ-ի փոխանցմամբ, «Ադրբեջանական ԶԼՄ-ները իրենց հակահայկական քարոզչության մեջ վաղուց արդեն կեղծիքներ են կիրառում: Դա նկատել է ոչ միայն ղարաբաղյան կողմը: Մոսկովյան Новый регион հրատարակությունը գրում է, որ Ադրբեջանի ԶԼՄ-ները վերջին երեք ամիսների ընթացքում արդեն առնվազն երրորդ անգամ են կեղծարարություններ արել` օգտագործելով տարբեր երկրների լուսանկարչական նյութերը „հայկական ագրեսիայի փաստերը ապացուցելու“ համար: Կնոջ սպանության հետ կապված ադրբեջանական Vesti.az գործակալության վերոնշյալ կեղծիքից բացի, հրատարակությունը որպես օրինակ է բերում 2008թ. օգոստոսին սպանված վրացի զինվորի լուսանկարի տեղադրումը իբրեւ ղարաբաղյան կողմի կորուստների „հաստատում“, որոնք, իբրեւ թե, տեղի են ունեցել ադրբեջանական դիրքերի վրա ԼՂՀ պաշտպանության բանակի ստորաբաժանումների հարձակման հետեւանքով: Իրականում, ամեն ինչ ճիշտ հակառակն է եղել:
Բացի այդ, ռուսական հրատարակությունը դիմակազերծել է ադրբեջանական Trend լրատվական գործակալությանը, որը հաղորդել էր ղարաբաղյան հակամարտության մասին փաստագրական ֆիլմի ավարտման մասին եւ որպես ֆիլմի ուղեկից լուսանկար օգտագործել էր իբրեւ թե „հայկական ագրեսիայի զոհերը“ պատկերող մի լուսանկար. այն ստուգելուց հետո պարզվել է, որ դա Կոսովոյի սպանված բնակիչների լուսանկարն է` վերցված կանադական ֆրանսալեզու կայքից:
Տվյալ կեղծիքը, որն օգտագործվել է Խոջալուի ողբերգական իրադարձությունների կապակցությամբ եւ որը տեղադրվել է ադրբեջանական մի շարք կայքերում, այդ թվում նաեւ հակահայկական ապատեղեկատվական գլխավոր կենտրոնի` Ադրբեջանի նախագահի տիկնոջ ղեկավարած Հեյդար Ալիեւի հիմնադրամի կայքէջում (www.azerbaijan.az), ավելի վաղ բացահայտվել է ԼՂՀ Արտաքին գործերի նախարարության կողմից»:
«Հարկ է հերթական անգամ արձանագրել, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների շարունակական հանդիպումների եւ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացի առաջընթացի վերաբերյալ միջազգային միջնորդների լավատեսական հայտարարությունների համապատկերում պաշտոնական Բաքուն եւ նրա ձեռնասուն ԶԼՄ-ները շարունակում են ՀՀ եւ ԼՂՀ դեմ ուղղված ագրեսիվ տեղեկատվական պատերազմը: Ընդսմին, նրանք չեն խորշում եւ ոչ մի միջոցից, որպեսզի չարիքների մեղավոր ներկայացնեն հայկական կողմին եւ համաշխարհային հանրության եւ սեփական ժողովրդի գիտակցության մեջ ներարկեն հայատյացության թույնի նոր չափաբաժին»,- ասված է հայտարարության մեջ:
«Ցավոք, պաշտոնական Բաքվի նման կործանարար քաղաքականությունը, համապատասխան միջազգային կառույցների կողմից պատշաճ գնահատականի չի արժանանում, ինչը սպառնում է ի չիք դարձնել երկարամյա խաղաղարար ջանքերը: Արեւմուտք „ինտեգրվող“ „ժողովրդավարական“ Ադրբեջանը եւ նրա „անկախ“ լրատվամիջոցները վերջ ի վերջո պետք է գիտակցեն, որ խոսքի ազատությունը ապատեղեկատվության ազատություն չէ»,- նշել են հայտարարության հեղինակները եւ հույս հայտնել, որ «գալիք տարի միջազգային հանրությունը ավելի լուրջ մոտեցում կցուցաբերի Ադրբեջանի իշխանությունների ոչ արդյունավետ գործողությունների նկատմամբ»:

Information department of Nagorno-Karabakh Foreign Ministry commented on the December 20, 2009 incident on the NKR-Azerbaijan armed forces’ contact line. The official statement reads:
“The Azerbaijani mass media have once again lost their way in broad daylight, trying to depict the Karabakh party in an unfavorable light. During a day, the woman, who was killed on December 20, 2009 on the NKR and Azerbaijani armed forces’ contact-line first by an ‘Armenian’ serviceman, then, as it was found out, by an Azerbaijani soldier, turned from an ‘Armenian woman’ into an Azerbaijani one. Moreover, a photo of a Georgian woman made in August 2008 during the war in South Ossetia was attached to the information.
The Azerbaijani mass media have practiced forgeries in their anti-Armenian propaganda for a long time. This was fixed not only by the Karabakh party. The Moscow edition New Region notes that the Azerbaijani mass media have, at least, three times used forgeries for the last three months, applying photo materials of various countries for ‘proving the facts of the Armenian aggression’. Besides the abovementioned forgery of the Azerbaijani Agency Vesti.az related to the killed woman, the edition notes as an example the distribution of a photo of a Georgian soldier killed in August 2008 ‘to confirm’ the Karabakh party’s losses allegedly taken place as a result of the NKR Defense Army units’ attacking the Azerbaijani positions. In fact, everything was exactly the contrary.
Besides, the Russian edition unmasked Trend Azerbaijani information agency, which had informed of the completion of a documentary about the Karabakh conflict, attaching a photo of alleged ‘victims of the Armenian aggression’, which, in fact, turned out to be a photo of deceased citizens of Kosovo taken from a Canadian francophone website.
This forgery related to the tragic events in Khojaly and placed at some Azerbaijani websites, including the one of the basic anti-Armenian misinformation center of the Heydar Aliyev Fund (www.azerbaijan.az), the leader of which is the Azerbaijani President's wife, was earlier disclosed by the NKR Foreign Ministry.
We have to state once more that against the background of the proceeding meetings of the Armenian and Azerbaijani Presidents and the optimistic statements of the international mediators on certain progress in the Karabakh conflict settlement process, official Baku and its improvised mass media continue their aggressive information war against the RA and NKR, using all the means for introducing the Armenian parties as the misdeeds’ actors and for injecting a new portion of Armenian-hatred poison into the international community's and their own people's mind.
Unfortunately, this destructive policy of official Baku isn't properly assessed by corresponding international structures, which is fraught with nullifying the multiyear peacemaking efforts.
&‘Democratic’ Azerbaijan ‘integrating’ into the West and its ‘independent’ mass media should finally realize that freedom of speech is not freedom of misinformation.
We hope that in the coming year, the international community will take the counterproductive actions of the Azerbaijani authorities more seriously.”