Ճգնաժամային տարին «Հարավկովկասյան երկաթուղիներ» ընկերության համար մեծ կորուստներով չի ավարտվում: Այս մասին դեկտեմբերի 24-ին կայացած ասուլիում հայտնեց ՀԿԵ ընկերության գլխավոր տնօրեն Շեւքեթ Շայդուլինը` ավելացնելով, որ տարվա ընթացքում կատարված տեխնոլոգիական բարեփոխումների արդյունքում կորուստները կարողացել են հասցնել պլանավորված մակարդակին:
«Այս տարին մեզ համար հակաճգնաժամային միջոցառումների եւ ռեսուրսների խնայողության տարի էր: Ֆինանսակական կորուստը կազմել է մոտ 255 մլն ռուբլի»,- տեղեկացրեց Շայդուլինը: Նրա խոսքով` այս տարի կոնցեսիոն պայմանագրով նախատեսված ներդրումները կատարվել են 94 տոկոսով: «2009-ին կատարվել է 1 մլրդ 254 մլն ռուբլու ներդրում, չնայած նախատեսվում էր, որ պետք է 1,172 մլրդի ներդրում կատարվեր»,- տեղեկացրեց Շայդուլինը` մանրամասնելով, որ ենթակառուցվածքների զարգացման համար ծախսվել է 1մլրդ 26 մլն ռուբլի, իսկ շարժակազմի վրա՝ 227 մլն ռուբլի:
Ըստ ՀԿԵ գլխավոր տնօրենի` 2 տարվա ընթացքում Հայաստանի երկաթուղիները կոնցեսիայով վերցրած ընկերությունը 2 մլրդ 393մլն ռուբլի է ներդրել: «Հաջորդ տարի նախատեսում ենք 1 մլրդ 141 մլն ռուբլի ներդնել»,- հայտնեց Շայդուլինը` ավելացնելով, որ 2008 թվականի ներդրումային ծրագրի թերակատարումը 2010-ին կփոխհատուցվի, քանի որ նշված գումարը ներդրումային ծրագրի 128 տոկոսը կկազմի, իսկ երեք տարվա ընդհանուր ներդրումների քանակով կհասնի 100 տոկոսի:

The recession year for South Caucasus Railways CJSC will not end with large losses, said company's General Director Shevket Shaydulin at the Dec. 24 press conference. Through technological reforms the losses incurred within year were as forecasted, he emphasized.
“This year our we carried out anti-crisis measures and resource savings. Financial losses made about RUB 255m,” Shaydulin informed, adding that the investments stipulated by concession agreement were realized by 94%. “In 2009, overall RUB 1.254bn investments were made against 1.172 bn planned,” director outlined, specifying that RUB 1bn 26m were spent for inftrastructure development, whereas RUB 227m – for equipment," Shaydulin stated.
According to him, within last two years SCR made total investments of RUB 2bn 393m to Armenian railways liased on concession basis. Incomplete implementation of 2008 investment program will be compensated next year, as the mentioned sum makes 128% of the estimated amount and 100% of 3-years' investments.