ԱՄՆ-ի հայ համայնքի մի շարք ներկայացուցիչներ մասնակցել են Փասադենայում Ամերիկայի հայկական թանգարան-գրադարանի (ALMA), Ամերիկայի հայկական համագումարի (ANCA) եւ Փասադենայում հայ երիտասարդության ֆեդերացիայի կողմից (AYF) կազմակերպված ցուցահանդեսներին։ Այս մասին հաղորդվում է ANCA-ի հաղորդագրության մեջ։
«Հայկական լեգեոն-մոռացված հերոսներ եւ Առաջին աշխարհամարտ» խորագրով ցուցահանդեսը նվիրված է հայկական լեգեոնին, որը մասնակցել է Առաջին համաշխարհային պատերազմին (1914-1918 թթ.)։ «Մեր AYF-ի մասնաճյուղը ուրախ էր իմանալու ամերիկացի այն հայերի մասին, ովքեր հերոսաբար պայքարել են հայկական լեգեոնի կազմում»,- հայտարարել է AYF-ի տնօրեն Պերճ Բարսեղյանը։
Հիշեցնենք, որ Ֆրանսիայի հայկական լեգեոնը օտարազգի լեգեոն էր ֆրանսիական զինված ուժերում։ Այն հիմնադրել է 1916 թվականին՝ հայ-ֆրանսիական համաձայնագրի հիման վրա եւ նպատակ ուներ ազատագրական պայքար մղելու։ Օսմանյան կայսրության հետ պայքարում օգնություն ցուցաբերելու համար Ֆրանսիան խոստացել էր Կիլիկիային տրամադրել ինքնավարություն։ Հայկական լեգեոնի կազմում կռվել են շատ հայեր, ովքեր բնակվել են ԱՄՆ-ում, այդ թվում՝ նաեւ կալիֆոռնիացիներ։
Հայկական լեգեոնին նվիրված առաջին ցուցահանդեսը կազմակերպվել է 2001 թվականին։ Այն ցուցադրվել է Միացյալ Նահանգների մի շարք քաղաքներում։

Representatives of Armenian Diaspora in U.S. took part in the Pasadena exhibition organized and sponsored by the Armenian Library and Museum of America (ALMA) as well as the Armenian Rights Council of America and the Pasadena Armenian National Committee. It was also supported by the Pasadena Armenian Youth Federation “Nigol Touman” Chapter, ANCA press release says.
“Forgotten Heroes – The Armenian Legion and the Great War” exhibition was dedicated to Armenian Legion in World War I. “Our AYF chapter was proud to learn more about the heroic Armenian Americans who served in the Armenian Legion,” stated Pasadena AYF “Nigol Touman” Executive member Berj Parseghian.
Armenian Legion was a foreign unit within French Army and formed under Armenian-French Agreement. France pledged to grant Cilicia autonomy in return for Armenians’ help in struggle against Ottoman Empire.
First exhibition dedicated to Armenian Legion was organized in 2001 and since then was showed in a number of U.S. cities.