2012թ. ընթացքում սահմանապահ մարմինները Հայաստանի պետական սահմանի 190-ից ավելի սահմանախախտների են բռնել: Այդ մասին այսօր՝ դեկտեմբերի 25-ին, հայտնել է Հայաստանում Ռուսաստանի ԱԴԾ-ի սահմանապահ վարչության պետ, գեներալ-լեյտենանտ Վիկտոր Վլասովը:
Նշված ժամանակաշրջանում նաեւ սահմանապահական եւ սահմանային ռեժիմը խախտած 50 մարդ է ձերբակալվել: Երկու հազարից ավելի մարդու փաստաթղթերում անճշտություններ են հայտնաբերվել, 550 մարդու արգելվել է սահմանն անցնել:
Ամենաշատ խախտումները՝ մոտ 160, հայտնաբերվել են Երեւանի «Զվարթնոց» օդանավակայանում: Դեպքեր են գրանցվել նաեւ Արմավիրի եւ Արտաշատի սահմանապահ ջոկատներում: Գեներալ-լեյտենանտի խոսքով՝ սահմանը խախտելու նպատակները հիմնականում կենցաղային են: Գյումրիի սահմանապահ ջոկատի տարածքում պահպանվում է անասունների մաքսանենգության սպառնալիքը, 2012թ. նման դեպքեր հայտնաբերվել եւ կանխվել են: Ինչ վերաբերում է Հայաստանի տարածք ահաբեկիչների ներխուժման սպառնալիքին, ապա, Սահմանապահ վարչության պետի խոսքով՝ սպառնալիք կա, բայց դրա չեզոքացման համապատասխան քայլեր են ձեռնարկվում:
Մոտ 150 միավոր սառը զենք է առգրավվել, նաեւ՝ հրազեն եւ զինամթերք: Թմրանյութերի մաքսանենգության դեպքեր են հայտնաբերվել:

В 2012 году пограничными органами задержано более 190 нарушителей государственной границы Армении. Об этом 25 декабря сообщил начальник Пограничного управления ФСБ России в Армении, генерал-лейтенант Виктор Власов.
За указанный период было также задержано свыше 50 нарушителей режима границы и пограничного режима. У более чем 2 тысяч человек выявлены неточности в документах, вследствие чего свыше 550 человек не пропущено через границы. Наибольшее число нарушений - около 160 - пришлось на ереванский аэропорт «Звартноц». Есть случаи также на Армавирском и Арташатском погранотрядах - буквально позавчера были задержаны трое курдов. По словам генерал-лейтенанта, на участках отрядов цели нарушения границы в основном хозяйственно-бытовые. На участке Ленинаканского погранотряда сохраняется угроза контрабанды скота, такие случаи в 2012 году были выявлены и пресечены. Что касается угрозы проникновения террористов на территорию Армении, то, по словам начальника Погрануправления, угроза есть, но предпринимаются соответствующие меры для ее нейтрализации.
Конфисковано около 150 единиц холодного оружия, а также боеприпасы и огнестрельное оружие. Выявлены случаи контрабанды наркотиков.