Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը փետրվարի 4-ից 5-ը կայցելի Թուրքիա, որտեղ, Ստամբուլ քաղաքում, տեղի կունենա Աֆղանստանում Միջազգային անվտանգության աջակցման ուժերին (ՄԱԱՈՒ) զորախումբ տրամադրող երկրների պաշտպանության նախարարների աշխատանքային հանդիպումը։
Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունից NEWS.am-ին հայտնում են, որ հանդիպմանը կմասնակցեն նաեւ Աֆղանստանի պաշտպանության նախարարը, Աֆղանստանում ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչը, ընդհանուր պաշտպանական եւ անվտանգության քաղաքականության հարցերով ԵՄ գերագույն հանձնակատարը:
Հանդիպման ընթացքում հիմնականում կքննարկվի Աֆղանստանի համար նախատեսված անցումային ռազմավարությունը, աֆղան ժողովրդի կարողությունների զարգացումը, Աֆղանստանի անվտանգության ուժերի կազմավորումը, պետական կառավարման ինտիտուտների բարելավման եւ Աֆղանստանի հարեւանների հետ համագործակցության հստակեցման վերաբերյալ հարցեր:
Այցի ընթացքում Հայաստանի պաշտպանության նախարարը առանձին հանդիպումներ կունենա իր գործընկերների հետ եւ կայցելի Կ. Պոլսի հայոց պատրիարքարան:
Հիշեցնենք, որ երեկ ՊՆ մամուլի ծառայությունը NEWS.am-ին ոչ հերքել, ոչ հաստատել էր Սեյրան Օհանյանի Ստամբուլ մեկնելու փաստը:

Министр обороны Армении Сейран Оганян с 4 по 5 февраля в Стамбуле примет участие в рабочей встрече министров обороны стран, предоставляющих военные подразделения Международным силам содействия безопасности в Афганистане (ISAF).
Как сообщили Новости Армении — NEWS.am в пресс-службе Министерства обороны, во встрече примут участие также министр обороны Афганистана, спецпредставитель генерального секретаря ООН в Афганистане, верховный комиссар ЕС по политике обороны и безопасности.
На встрече будут обсуждаться переходная стратегия для Афганистана, организация сил безопасности Афганистана, вопросы, касающиеся реформирования институтов госуправления и отношений Афганистана с соседями.
В ходе визита министр обороны Армении проведет встречи с коллегами, посетит Константинопольскую епархию Армянской апостольской церкви.
Напомним, что вчера пресс-служба Минобороны не подтвердила и не опровергла информацию Новости Армении — NEWS.am о визите Сейрана Оганяна в Стамбул.