Նախորդ տարեվերջին ինդոնեզացի գիտնականների բացահայտած թռչնագրիպի նոր տեսակը նախորդից շատ ավելի վտանգավոր է։
Ըստ հետազոտողների՝ վարակման ենթական են  բադերը, քանի որ գետերում լողում են, վարակը կարող է տարածվել հարյուրավոր կիլոմետրերով։ H5N1 գրիպի նոր տարատեսակը մարդկանց համար եւս վտանգավոր է։ ԱՀԿ-ի տվյալով՝ 2003թ.-ից ի վեր 15 երկրներում մարդկանց վարակվածության 610 դեպք է արձանագրվել, որոնցից կեսը մահացել են։
Բժիշկները հայտնում են համաճարակի սպառնալիքի մասին, որը ծավալներով նման կլինի 1918թ. միլիոնավոր կյանքեր խլած «իսպանական» համաճարակին, եթե վարակը սկսի տարածվել գրիպին բնորոշ օդակաթիլային ճանապարհով եւ մարդուց մարդուն փոխանցվել։
«Ռուսաստանի ձայնը» հայտնում է, որ նոր թռչնագրիպով կարելի է վարակվել թռչունների հետ շփման հետեւանքով կամ գետի ջրից։  Գիտնականները հայտնել են, որ նոր գրիպի պատվաստանյութն արդեն ստեղծվել է։ Փետրվարին 25 մլն չափաբաժին անվճար կբաժանվի բնակչությանը։

Открытая индонезийскими учеными в конце прошлого года новая разновидность птичьего гриппа оказалась намного опаснее прежнего.
По данным исследователей, заражению подвергаются утки, и поскольку они плавают в реках, вирус может распространяться на сотни километров. Новая разновидность гриппа H5N1 опасна и для людей. По данным ВОЗ, с 2003 года в 15 странах зарегистрированы 610 случаев заражения им, половина из которых умерли.
Медики заявляют об угрозе пандемии, сходной по масштабам с «испанкой» в 1918 году, унесшей миллионы жизней, если вирусы  «научатся» распространяться традиционным для гриппа воздушно-капельным путем и передаваться от человека к человеку.
Как сообщает «Голос России», новым птичьим гриппом можно заразиться только при контакте с птицами или от речной воды. Индонезийские ученые заявили, что вакцина от нового вида гриппа уже разработана. К февралю планируется произвести 25 миллионов доз, которые раздадут населению бесплатно.