Մահմեդական երկրներում իրար հետեւից լույս են տեսնում «իսլամական էթիկայի» մասին գրքեր, որոնցում, ի թիվս այլոց, ասված է, թե ինչպես եւ որ դեպքերում  տղամարդիկ պետք է  ծեծեն իրենց կանանց:
«Կինն իսլամում» գրքի հեղինակ Մուհամեդ Քամալ Մուսթաֆան կարծում է, որ   կնոջը պետք է  ծեծել ճիպոտով, քանի որ հարվածներն առաջին հերթին պետք է ոչ թե «ֆիզիկական, այլ հոգեկան տառապանք պատճառեն»: Ընդ որում, հեղինակը տղամարդկանց խորհուրդ է տալիս «հարվածել մարմնի զգայուն մասերին` դեմքին, կրծքին,  որովայնին, գլխին եւ այլն»:
Մինչդեռ Սաուդյան Արաբիայից  ընտանեկան փոխհարաբերությունների փորձագետ բժիշկ Գազի Ալ Շիմարին գրում է, որ ոչ մի դեպքում չպետք է կնոջ դեմքին հարվածել, իսկ հարվածներն էլ պետք է լինեն թույլ եւ մեղմ: Հոգեբանը կտրականապես դեմ է ափսեով, դանակով կամ ջրի շշով հասցված հարվածներին:
«Սեքս. Էթիկան իսլամում» գրքի հեղինակ Ջորջ Բուսկեն կարծում է, որ կնոջը ծեծելիս գլխավորը մարդն ինքն իրեն չվնասի:  Այդ պատճառով էլ  «նիհար կնոջը պետք է ծեծել պարանով,  գեր կնոջը`բացած ափով, իսկ ուժեղ կնոջը` բռունցքով»:
«Իսլամում կնոջ  հնազանդության մասին» գրքի հեղինակ Հասան Աշան սահմանում է այն դեպքերը, թե երբ պետք է տղամարդը ծեծի դիմի. այն դեպքերում, երբ կինը հրաժարվում է իրեն կարգի բերել ամուսնուն հանդիպելուց առաջ, չի ցանկանում բավարարել նրա սեռական պահանջները, արհամարհում է իր  կրոնական պարտականությունները եւ առանց թույլտվության տնից գնում է, հայտնում է vesti.ru-ն` վկայակոչելով Esquire-ին:
Պետք է նշել, որ ոչ բոլոր մահմեդականներն են համաձայն այս հեղինակների հետ: Շատ հավատացյալներ նման գրքույկներն անվանում են «իսլամը վարկաբեկող քարոզչություն», հայտարարելով, որ իրականում կանանց ավելի հարգալից են վերաբերվում, քան այլ կրոնների ներկայացուցիչները:

In Muslim countries, one after another, books on “Islamic etiquette” have appeared, which among other things include recommendations on how and when men should beat their wives.
The author of the Women in Islam book Mohamed Kamal Mustafa believes that a woman should be beaten with a switch, as the strikes have to bring her “not physical, but spiritual suffering.” The author recommends that men “strike the sensitive parts of the body: face, chest, abdomen, head, and so on.”
Meanwhile, the expert on family relations Dr. Ghazi Al-Shimari of Saudi Arabia says that a woman should not be beaten in her face in any case, and advises to apply gentle and soft strokes. Psychologist strongly disapproved strikes with a plate, a knife or a bottle of water.
Georges H. Bousquet, who wrote the Sex Etiquette in Islam book, believes that when beating a woman it is more important not to hurt yourself. Therefore, “a skinny woman is to be beat with a stick, a plump woman - with an open palm, a strong one - with a fist.”
Author of the Subjugation of Women in Islam book Hassan Asha articulates the cases in which a man can beat his wife: if the wife refuses to make herself more beautiful before meeting her husband, does not want to satisfy his sexual needs, neglects her religious duties and leaves the house without permission, Vesti.Ru informs, referring to Esquire.
It should be noted that not all Muslims are in agreement with the authors. Thus, many believers call books like this “propaganda defaming Islam,” saying that in fact they are much more respectful toward women than representatives of other religions.