Ռուսաստանը ԵԱՀԿ Միանսկի խմբի այլ անդամների հետ կշարունակի ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանն ուղղված ջանքերը, 2012թ. արտաքին քաղաքական տարին ամփոփող մամուլի ասուլիսում նշել է Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը:
«Եթե հարցը ցանկանում  ենք գործնականում լուծել, ապա անհրաժեշտ է գործել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների նման»- ասել է նա՝ հավելելով, որ ԵԱՀԿ ՄԽ-ն մի քանի տարի ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման պայանագիր էր նախապատրաստում, բայց կողմերը պայմանագրի դրույթների շուրջ համաձայնության չէին հասել:
«2010թ. մայիսին «ությակի» գագաթաժողովում Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի եւ Ֆրանսիայի նախագահները հայտարարություն էին ընդունել, որում Բաքվին եւ Երեւանին կոչ էին արել հավանություն տալ կարգավորման փաստաթղթին, սակայն Կազանում հիմնախնդրի կողմերի հանդիպման ընթացքում այն հավանության չէր արժանացել», - ասել է նախարարը, հաղորդում է «Ռոսիա-24»-ը:
Ըստ Լավրովի՝ ղարաբաղյան հիմնախնդրի կողմերի արտգործնախարարները բանակցությունների տվյալ փուլում հանդիպում են, աշխատանքը շարունակվում է, ԵԱՀԿ ՄԽ-ի համանախագահների կողմից առաջարկվել է  կարգավորման փաստաթղթի սեղմ տարբերակը, սակայն դեռեւս արդյունք չկա:

Russia, together with other members of the OSCE Minsk Group, will continue efforts into finding solution to the Karabakh conflict, Russian FM Sergey Lavrov said summing up 2012.
Co-Chairs of the Minsk Group have been working on finalizing the agreement on Karabakh settlement but the sides did not agree on the provisions of the final document, Rossiya 24 reported.
“In May 2010 during G8 summit Presidents of Russia, the U.S. and France adopted a statement calling on Baku and Yerevan to approve the document, but it was not approved during the meeting of presidents in Kazan,” he said.
Lavrov said the foreign ministers of the conflicting parties continue holding meetings. Minsk Group Co-Chairs have offered a condensed version of the documents to the sides.