Ռուսաստանը ԵԱՀԿ Միանսկի խմբի այլ անդամների հետ կշարունակի ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանն ուղղված ջանքերը, 2012թ. արտաքին քաղաքական տարին ամփոփող մամուլի ասուլիսում նշել է Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը:
«Եթե հարցը ցանկանում  ենք գործնականում լուծել, ապա անհրաժեշտ է գործել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների նման»- ասել է նա՝ հավելելով, որ ԵԱՀԿ ՄԽ-ն մի քանի տարի ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման պայանագիր էր նախապատրաստում, բայց կողմերը պայմանագրի դրույթների շուրջ համաձայնության չէին հասել:
«2010թ. մայիսին «ությակի» գագաթաժողովում Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի եւ Ֆրանսիայի նախագահները հայտարարություն էին ընդունել, որում Բաքվին եւ Երեւանին կոչ էին արել հավանություն տալ կարգավորման փաստաթղթին, սակայն Կազանում հիմնախնդրի կողմերի հանդիպման ընթացքում այն հավանության չէր արժանացել», - ասել է նախարարը, հաղորդում է «Ռոսիա-24»-ը:
Ըստ Լավրովի՝ ղարաբաղյան հիմնախնդրի կողմերի արտգործնախարարները բանակցությունների տվյալ փուլում հանդիպում են, աշխատանքը շարունակվում է, ԵԱՀԿ ՄԽ-ի համանախագահների կողմից առաջարկվել է  կարգավորման փաստաթղթի սեղմ տարբերակը, սակայն դեռեւս արդյունք չկա:

Россия вместе с другими членами Минской группы ОБСЕ будет продолжать усилия по урегулированию нагорно-карабахского конфликта, заявил на пресс-конференции по итогам 2012 года  министр  иностранных дел России Сергей Лавров.
«Если мы хотим решить вопрос на практике, то необходимо действовать как сопредседатели МГ ОБСЕ»- сказал министр. По словам Лаврова, сопредседатели МГ ОБСЕ в течение нескольких лет вели работу по подготовке договора по урегулированию нагорно-карабахского конфликта, но стороны не согласовали пункты окончательного документа. «В мае 2010 года на саммите "восьмерки" президенты России США и Франции приняли заявление, в котором призвали Баку и Ереван одобрить документ по урегулированию, но на встрече президентов сторон конфликта в Казани документ одобрен не был», - сказал министр, передает «Россия-24».
По словам Лаврова, министры иностранных дел сторон нагорно-карабахского конфликта на данном этапе переговоров встречаются, работа продолжается, сопредседателями МГ ОБСЕ сторонам был предложен усеченный вариант документа по урегулированию, однако пока результатов нет.