Փորձաքննությունը հաստատել է, որ  2012թ. սեպտեմբերին հայտնաբերված մնացորդները պատկանում են  Անգլիայի թագավոր Ռիչարդ 3-րդին (1452-1485): Լեսթերի համալսարանի գիտնականները փետրվարի 4-ի մամուլի ասուլիսում պատմել են 2012թ. սեպտեմբերին սկսված պեղումների եւ հետազոտությունների մասին:
Պեղումների վայրում հնագետների հայտնաբերած կմախքը վառ արտահայտված աջակողմյան  սկոլիոզ է ունեցել, ինչպես նաեւ գանգոսկրերի վնասվածքներ: Փորձագետները մարմնին հայտնաբերել են տասը վնասվածք, որոնցից ութը գլխի հատվածում են եղել: Ըստ գիտնականների` մահը վրա է հասել գանգի հատվածում թրի հարվածից, հայտնում է Guardian-ը:
ԴՆԹ-ի վերլուծություն կատարած մասնագետները նաեւ եզրակացրել են, որ դրանք թագավորի մնացորդներն են: Նրանք համեմատել են կանադացի Մայքլ Իբսենի ԴՆԹ-ի հետ, որը համարվում է Ռիչարդ 3-րդի քրոջ` Աննայի սերունդը:  Ըստ գիտնականների` Իբսենի բարեկամությունն այն մարդու հետ, որի  մնացորդները հայտնաբերվել էին Լեսթերում, «կասկածներից վեր է», գրում է  lenta.ru-ն:
Ռիչարդ 3-րդը կարճ ժամանակ է գահակալել` 1483թ.-ից մինչեւ 1485թ., երբ նա սպանվել էր Բոսվորտի ճակատամարտում:  Թագավորը  Պլանտագենետների սերնդի վերջին միապետն էր: Ռիչարդ 3-րդն առավել հայտնի է Շեքսպիրի համանուն պիեսից, որտեղ միապետը նկարագրված է որպես դաժան չարագործ:

Экспертиза подтвердила принадлежность найденных в сентябре 2012 года останков королю Англии Ричарду III (1452-1485). О результатах раскопок и исследований, начавшихся в сентябре 2012 года, ученые из Университета Лестера рассказали на пресс-конференции 4 февраля.
Скелет, обнаруженный археологами на месте раскопок, имел ярко выраженный правосторонний сколиоз, а также повреждения на костях черепа. Всего на теле эксперты нашли десять ранений, восемь из которых относились к области головы. По словам ученых, смерть была вызвана ударом меча в область основания черепа, сообщает Guardian.
Специалисты, проводившие анализ ДНК, выделенной из найденных костей, также пришли к выводу, что это останки короля. Они проводили сравнение ее последовательности с ДНК Майкла Ибсена, канадца, который считается потомком сестры Ричарда III, Анны. По словам ученых, родство Ибсена с человеком, чьи останки были найдены в Лестере, «вне разумных сомнений», пишет «Лента.Ру».
Ричард III пробыл на троне недолго - с 1483 по 1485 год, когда он был убит в битве при Босворте. Король стал последним монархом в линии Плантагенетов. Более всего Ричард III известен по одноименной пьесе Шекспира, в которой монарх предстал как жестокий злодей.