2012թ. Հայաստանում ընտանեկան բռնության 766 դեպք է արձանագրվել: Այդ մասին այսօր՝ փետրվարի 6-ի մամուլի ասուլիսում հայտնել է Քրեական հետախուզության գլխավոր վարչության Երրորդ վարչության պետի տեղակալ, Ոստիկանության գնդապետ Նելլի Դուրյանը:
Ոստիկանության տվյալով՝ դեպքերից 621-ը կանանց նկատմամբ բռնության դեպքեր են, 145-ը՝ տղամարդկանց: Բացի այդ, անչափահասների նկատմամբ բռնության 15 դեպք է արձանագրվել:
Նելլի Դուրյանը նշել է, որ, ելնելով վիճակագրական տվյալներից, կարելի է կարծել, թե ընտանեկան բռնության դեպքերի թիվն աճել է, սակայն իրականում  այդպես չէ, պարզապես զոհերն են սկսել առավել հաճախ դիմել Ոստիկանություն:
Խոսելով ընտանեկան բռնության մասին՝ գնդապետը նշել է, որ տղամարդիկ, որպես կանոն, բռնության են ենթարկվում տղամարդկանց կողմից, օրինակ՝ հայրերի եւ որդիների խնդիրը: Թեեւ լինում են նաեւ կանանց կողմից բռնության դեպքեր: Այդ դեպքում խոսքն ավելի շատ հոգեբանական ճնշման մասին է, քան ֆիզիկական: Ինչ վերաբերում է կանանց նկատմամբ ընտանեկան բռնությանը, ապա հիմնականում դրանք ծեծն ու թեթեւ մարմնական վնասվածքներն են:
Ըստ մամուլի ասուլիսի երկրորդ բանախոս, հոգեբան Իրինա Ծատուրյանի, որի հետ համաձայնել է նաեւ Նելլի Դուրյանը, այլ երկրների համեմատ Հայաստանում ընտանեկան բռնության դեպքերը սակավաթիվ են: Կան առանձնահատկություններ, ասենք, մի քանի սերունդների համատեղ բնակվելը, որը խնդրահարույց իրավիճակ է ստեղծում, կամ էլ հարս-սկեսուր չկայացած հարաբերությունները:  Սակայն ընդհանուր առմամբ իրադրությունը ավելի լավ է, քան շատ այլ երկրներում: Սակայն փորձագետները նշել են, որ  կատարելությունը սահման չունի, եւ լավ իրավիճակն էլ կարելի է էլ ավելի բարելավել:

В 2012 году в Армении зарегистрировано 766 случаев семейного насилия. Об этом заявила заместитель начальника Третьего управления Главного управления по уголовному розыску, полковник Полиции Нелли Дурян на пресс-конференции 6 февраля.
По данным Полиции, из них 621 случай насилия в отношении женщин, 145 в отношении мужчин. Кроме того, зарегистрировано 15 случаев насилия в отношении несовершеннолетних. Как отметила Нелли Дурян, исходя из статистических данных, можно было бы говорить о росте случаев семейного насилия, однако в действительности случаев не стало больше, жертвы насилия стали чаще обращаться в Полицию.
Говоря о характере семейного насилия, полковник отметила, что мужчины как правило подвергаются насилию со стороны мужчин – скажем, конфликт отцов и сыновей. Хотя бывают и случаи насилия со стороны женщин. В этом случае речь скорее о психологическом насилии, чем физическом. Что касается семейного насилия в отношении женщин, то основную часть составляют побои и легкие телесные повреждения.
По мнению второго участника пресс-конференции психолога Ирины Цатурян, с которым согласна и Нелли Дурян, в Армении случаев семейного насилия, в сравнении с другими странами, немного. Есть специфические особенности, скажем, совместное проживание нескольких поколений, что создает смешанную конфликтную ситуацию, или не сложившиеся отношения свекровь-невестка. Но в целом ситуация лучше, чем во многих странах. Однако, как отметили эксперты, совершенству нет предела, и хорошую ситуацию можно еще более улучшить.